İran Nükleer Anlaşması Viyana görüşmeleri dün düzenlendi. Görüşmelere katılan Çin temsilcisi Wang Qun, görüşme sürecini hızlandırmak için daha fazla çaba gösterilmesi gerektiğini belirtti.

Çin’in Viyana’daki Birleşmiş Milletler (BM) Temsilciliğini de yürüten Wang Qun, şu an görüşmelerde genel olarak ilerleme kaydedildiğine, ancak anlaşmaya varılması hedefine yine mesafeli olduğuna işaret etti.

Wang, “İlgili taraflar, anlaşmaya varma yönündeki iyi niyeti somut eyleme dönüştürmek için daha fazla çaba göstermeli. Taraflar ayrıca, rasyonel ve somut tavırla, yaptırımların kaldırılması, nükleer alanda alınacak tedbirler, nükleer anlaşmanın yerine getirilmesi prosedürü gibi konularda uygulanabilir önerileri ileri sürerek, kapsamlı ve etkili bir planın oluşturulmasını hızlandırmalı.” ifadelerini kullandı.

Bu bağlamda İran ve Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı arasında “geçici iki taraflı teknoloji mutabakatı”nın uzatılması hakkında bir an önce anlaşmaya varılmasını beklediklerini dile getiren Wang, “Çin, İran nükleer sorununda daima adil tutumda bulunarak, bütün ilgili taraflarla beraber, görüşme sürecini aktif şekilde hızlandırmaktadır. Çin aynı zamanda yaptırımların kaldırılması hakkında kendi meşru hak ve çıkarlarını kararlılıkla savunacaktır.” dedi.