China Daily / Zhang Sheng

2008’de Yaz Olimpiyatlarına ev sahipliği yapma rüyasını gerçekleştirmeden 2022’de Olimpiyat hareketi ile yeniden birleşmeye kadar Beijing’in Yaz ve pazar günü sona eren Kış Olimpiyatlarına ev sahipliği yapan ilk şehir olması 14 yıl aldı. Bu benzersiz başarı “Daha Hızlı, Daha Yüksek, Daha Güçlü ve Hep Birlikte” şeklindeki yeni Olimpiyat sloganının bir yansımasıdır.

Çin 2008 Yaz Olimpiyatlarından sonra Çin halkının fiziksel sağlığını artırmasına yardımcı olmak için büyük bir spor gücü haline gelme ve sporları yaygınlaştırmak için koordineli çabalar gösterdi. Kış Olimpiyatlarına ev sahipliği yapma hakkını kazandıktan sonra Çin kitle sporlarının yoğun ve sürdürülebilir gelişmesini desteklerken, ülkenin güneyi de dâhil olmak üzere, kış sporlarını yaygınlaştırmak için hedefe yönelik önlemler aldı.

KIŞ SPORLARINA TALEP ARTTI

Kış Olimpiyatlarını düzenleme hakkı kazanmayla olimpiyatlar arasında geçen 6 yılda Çin’de sadece kış sporları ile ilgili haberler artmadı, ayrıca kış sporları müsabakalarına halkın kalıtımı da önemli ölçüde arttı. Kış sporlarının artan yaygınlığı birçok insanın hayat şartlarını iyileştirirken, artan sayıda Çinli fiziksel zindeliklerini sürdürmenin yeni yollarını buldu. Bugün, 300 milyondan fazla Çinli kış sporları yapıyor, 2 bin kadar kayak pistinde ve/veya kızak tesisinde spor yapıyor ve diğer kış sporu oyunlarını oynuyor ve böylece Çin’i bir spor merkezi olma yoluna sokuyor ve 1,4 milyardan fazla Çinlinin hayatına yeni bir canlılık katıyor.

Çin Covid-19 koşullarında başarılı bir Kış Olimpiyatları yaptı, çünkü yeni dönemde yüksek kaliteli bir gelişme peşinde koşuyor. 2008’de “Mavi Olimpiyatları” düzenlemeden tarihteki ilk karbonsuz Kış Olimpiyatlarına Çin ekolojik bir uygarlık kurmak için büyük çabalar gösteriyor. Beijing yeşil ve düşük karbon gelişme politikası sayesinde, “İki Olimpiyat Şehri” olarak, Çin’in ekonominin yeşil dönüşümünü gerçekleştirme çabalarını yansıtıyor. “Su Küpünü” (Ulusal Su Sporları Merkezi) “Buz Küpüne” ve diğer Yaz Olimpiyatları tesislerini Kış Olimpiyatları tesislerine dönüştürerek ve eski bir kentsel sanayi bölgesinde dünyanın ilk Olimpiyat alanını inşa ederek, Çin sürdürülebilir kalkınma pratiklerini dünyaya gösterdi, halkın ekolojik çevre ihtiyaçlarını karşıladı ve küresel ekolojik yönetişime yardım etmek için hayati bir deneyim kazandı.

“ORTAK BİR GELECEK İÇİN HEP BİRLİKTE”

Olimpiyatların 14 yıl sonra Beijing’e geri dönmesi dünyanın kültür ve geleneklerine daha fazla güvenen bir Çin görmesine izin verdi. 2008’de şanlı Çin uygarlığını teşhir etmekten 2022 Kış Olimpiyatları açılış töreninde dünyayı kar taneleri ile aydınlatmaya, Çin “ortak bir gelecek için hep birlikte” şiirsel ifadesiyle büyük bir anlatı sundu. Çin kültürünün felsefesi, köklü değerleri ve ruhu değişmedi. Aslında değişen ve güç kazanan şey Çin’in Olimpiyat ruhunu yansıtan güveni, sakınımı ve insancıllığı ve kültürel kapsayıcılığı ve yaratıcı kapasitesidir. “Tek dünya, tek rüya”dan “ortak bir gelecek için birlikte”ye, Çin Olimpiyat Oyunlarının gelişmesini destekliyor ve dünyanın spor aracılığıyla birleşmesine yardım ediyor.

Beijing Kış Olimpiyatları 2020’nin başlarında salgının patlak vermesinden sonra planlanan zamanda yapılan ilk uluslararası spor etkinliğidir. Ve birçok bakımdan, salgın bütün dünyada insanların insanlığın ortak bir kaderi olduğunu anlamasını sağladı. Olimpiyat Oyunları bize kültürler, ülkeler ve halklar arasındaki farklılıkların sadece aşılabileceğini değil, aynı zamanda insan ırkını daha ileri taşımak ve ilham vermek için kullanılabileceğini öğretti.

Çin Kış Olimpiyatları aracılığıyla Olimpiyatların kapsayıcı ruhunu savunmaya ve insanlığın dünyanın karşı karşıya olduğu birçok zorluğu yenme için aralıksız çaba göstermeye kararlı olduğunu gösterdi. Ve Çin basit, güvenli ve muhteşem bir Kış Olimpiyatları düzenleyerek ulusal yenileşmeyi gerçekleştirme konusunda cesaret, güç ve azme sahip olduğunu ortaya koydu.