Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi’nin başkanlık ettiği ve Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Türkmenistan ile Özbekistan’ın dışişleri bakanlarının katıldığı Çin-Orta Asya Dışişleri Bakanları İkinci Görüşmesi Xi’an kentinde yapıldı.

Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi görüşmede, Çin ile Orta Asya ülkeleri arasındaki iş birliğinin geniş bir ufka sahip olduğuna dikkat çekerek, bu yıl beş Orta Asya ülkesinin bağımsızlığa kavuşmasının 30’uncu yıldönümünün kutlandığını anımsattı. Wang, geçen 30 yılın Çin ve Orta Asya ülkeleri arasında dostlukların aktarıldığı ve iş birliğinin genişletildiği bir zaman dilimi olduğunu kaydetti.

Gelecek 30 yıla odaklanılması, çağın akımına uygun ve kendine has özellikleri bulunan yeni tip bölgesel iş birliği yolunun araştırılması, karşılıklı yarar ile ortak kazanca dayalı bir iş birliği kalkınma kuşağı yaratılması ve Çin ile Orta Asya arasında kader ortaklığı oluşturulması gerektiğinin altını çizen Wang, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bunun için Covid-19 salgınıyla dayanışma içinde mücadelede ısrar edilerek, sağlık ortaklığı oluşturulması gerekir. İnovasyonda ısrar edilerek, İpek Yolu ekonomik kuşağının öncü bölgesinin tesis edilmesi gerekir. Ayrıca, açıklık ve iş birliğinde ısrar edilerek, Avrasya bağlanılırlığı için büyük bir kanal yaratılması, bölgesel istikrarın korunması için birlikte çalışılması ve iletişimde ısrar edilerek, yüksek nitelikli kalkınma için yeni bir plan hazırlanması da büyük öneme sahip.”

Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Türkmenistan ve Özbekistan dışişleri bakanları ise, Çin’le birlikte Kuşak ve Yol İnisiyatifi’nin Orta Asya ülkelerinin kalkınma stratejileriyle kenetlenmesini hızlandırmaya devam ederek, her alanı kapsayan iş birliğini güçlendirmeye ve çok taraflılığı kararlılıkla savunmaya hazır olduklarını ifade ettiler.

Görüşmede ayrıca, Afganistan’daki son gelişmeler ile komşu ülkelerin bu konuda oynayabilecekleri rol konusunda görüş alışverişinde bulunuldu ve bu konuda mutabakata varıldı.