Çin Dışişleri Bakanlığı, Pakistan makamlarına Çinli vatandaşların can kaybına yol açan bombalı saldırıyı soruşturma ve saldırıyı düzenleyenleri cezalandırma çağrısı yaptı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian günlük basın toplantısında, Çin’in, Pakistan’da meydana gelen ve Çinli vatandaşların can kaybına yol açan bombalı saldırıdan büyük şaşkınlık duyduğunu ve saldırıyı sert dille kınadığını belirtti.

Sözcü, saldırıda Çin ve Pakistan vatandaşlarının yaşamını yitirmesinden dolayı derin üzüntü duyduklarını kaydederek, yaralılara acil şifa ve olayda hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı dilediklerini ifade etti.

Sözcü ayrıca, Çin’in Pakistan’dan ülkedeki Çin vatandaşlarının ve kurumlarının güvenliğini sağlamasını istediğini aktardı.

Çin’in Pakistan’ın Khyber Pakhtunkhwa eyaletinde yürüttüğü Dasu Hidroelektrik Santrali projesinin personelini taşıyan servis aracı, sabah saatlerinde inşaat alanına gittiği sırada bombalı saldırıya uğradı. Saldırıda, 9 Çin ve 3 Pakistan vatandaşı yaşamını yitirdi.

Pakistan, saldırının ardından olaya ilişkin soruşturma başlattı.