Merkezi İsviçre’nin Cenevre kentinde bulunan Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü (WIPO) tarafından yayınlanan son rapora göre, Covid-19 salgınının etkisine rağmen 2020 yılında Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü aracılığıyla yapılan uluslararası patent başvurularının sayısında artış korundu.

Çin, 2019’da Amerika Birleşik Devletleri’ni (ABD) geçerek WIPO aracılığıyla yapılan uluslararası patent başvuruları için en büyük kaynak ülke haline geldikten sonra 2020’de en fazla patent başvurusu sunan ülke konumunu sürdürdü.

Rapora göre, 2020 yılında küresel patent başvuru sayısı % 4 artışla 275 bin 900’i bularak rekor bir düzeye ulaştı.

Çin’de patent başvuru sayısı geçen yıla göre % 16,1 artarak 68 bin 720 ile dünyada ilk sırada yer aldı. ABD, 59 bin 230 patent başvurusuyla Çin’i izlerken, Japonya, Güney Kore ve Almanya ayrı ayrı üçüncü, dördüncü ve beşinci sırada yer aldı.

Rapora göre, Çinli teknoloji şirketi Huawei üst üste dördüncü yılda en büyük başvuru kaynağı konumunu sürdürdü. En çok başvuru sunan ilk on üniversiteden beşi Çin’de bulunuyor.

Bilgisayar teknolojisi, küresel patent başvurularının en büyük bölümünü oluştururken bunu dijital iletişim ve tıbbi teknoloji izliyor.

Dünya Fikri Mülkiyet Patent İş Birliği Antlaşması’nın (PCT) 1978’de yürürlüğe girmesinden beri, ABD hep listenin başında yer alıyordu. 2019’da Çin, patent başvurusu sayısı bakımından ilk kez ABD’yi geride bıraktı.

Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü’nün resmi web sitesinde yer alan bilgilere göre, PCT kapsamında uluslararası bir patent başvurusu sunulduktan sonra, başvuru sahipleri aynı zamanda dünyanın birçok ülkesinde buluşları için koruma talep edebilirler. Şimdiye kadar 153 ülke bu antlaşmaya katıldı.

Reuters’te yer alan bir haberde patent sahipliğinin bir ülkenin ekonomik gücünün ve endüstriyel teknolojisinin önemli bir göstergesi olarak kabul edildiğine işaret edildi.