CRI Haber Merkezi / Ren Jie

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, dün video konferans yöntemiyle düzenlenen APEC Liderleri Gayriresmi Toplantısı’na katıldı ve toplantıda bir konuşma yaptı.

Xi tarafından Asya-Pasifik bölgesinde salgınla mücadele iş birliğinin güçlendirilmesi ve ekonomik toparlanmanın hızlandırılması için ileri sürülen öneriler, toplantıya katılanlar tarafından olumlu karşılandı.

Xi toplantıda, Çin’in uluslararası toplumun salgınla mücadelesine yönelik desteğini ve bu konuda aldığı önlemleri yineledi. Bu önlemler arasında, gelecek üç sene içinde gelişen ülkelere 3 milyar ABD doları tutarında uluslararası yardım sağlanması ve Covid-19 aşılarının fikri mülkiyet muafiyetinin desteklenmesi yer alıyor.

Çin, aşı tedarikinin istikrarı ve güvenliğinin korunması ve kritik malzemelerin dolaşımının hızlandırılması gibi konulardaki iş birliği inisiyatifine aktif şekilde katılmaya hazır. Çin ayrıca, APEC’nin pandemiyle mücadeleye ve ekonomik toparlanmaya destek verecek bir fon kurabilmesi için örgütü finanse etmeye de hazır. Bütün bu somut adımlar, Çin’in bölgedeki ortaklarıyla el ele vererek zorluklarla beraber mücadele etme kararlılığını gösteriyor. Çin, salgınla küresel mücadele için yeni bir plan ortaya koydu.

Xi toplantıda, Asya-Pasifik bölgesinin bir an önce salgının gölgesinden çıkıp, tekrar büyüme yoluna dönmesini hızlandırmak üzere, bölgesel ekonomik entegrasyonun derinleştirilmesi, kapsayıcı ve sürdürülebilir kalkınmada ısrar edilmesi, bilimsel ve teknolojik inovasyon fırsatlarının yakalanması gibi önerilerde bulundu. Bu öneriler, Çin’in bölgesel ekonomik entegrasyona ve ekonomik küreselleşmeye yönelik desteklerini yansıttığı gibi, dünya ekonomisinin toparlanması için de yeni çözüm ışığı yaktı.

Çin, yeşil büyümeyi gerçekleştirmek için çaba gösteriyor.  2030 yılı itibarıyla karbon salınımının zirveye ulaşması ve 2060 yılı itibarıyla da karbon nötrü gerçekleştirilmesi şeklinde bir yol haritası belirleyen Çin, dijital altyapı tesisleri inşası ve dijital ekonomik inşa gibi alanlarda zengin deneyimler edinerek, bütün dünya ülkeleriyle iş birliği fırsatlarını paylaşmak arzusunda.

Salgının üstesinden bir an önce gelinmesi ve ekonomik büyümenin yeniden gerçekleştirilmesi, çok taraflılığın savunulmasına ve dayanışma ile iş birliğinin güçlendirilmesine bağlı. APEC zirvesinde yayımlanan liderler bildirisinde de Asya-Pasifik ortaklığının oluşturulması hedefi yinelendi. Bu tutum, Çin Cumhurbaşkanı Xi tarafından ileri sürülen Asya-Pasifik kader ortaklığı fikrini yansıtıyor.

Gerçekler, Çin’in Asya-Pasifik bölgesinde salgınla mücadele konusundaki en güvenilir dayanak ve ekonomik toparlanma ile ortak kazanca dayalı kalkınma konusundaki en güvenilir ortak olduğunu kanıtladı ve kanıtlamaya devam edecek.