China Daily / Pan Yixuan

“Çin-Portekiz ve Çin-Avrupa İş Birliğinin Geleceği” başlıklı bir web semineri 25 Mayıs’ta düzenlendi. Toplantıya Çin Sosyal Bilimler Akademisi Uluslararası İş Birliği Bürosu, Portekiz Coimbra Üniversitesi ve CASS Avrupa Çalışmaları Enstitüsü ev sahipliği yaptı.

Portekiz’deki Çin Gözlemevi Başkanı Rui Lourido, Portekiz’in Çin ile beş asırlık barışçıl ilişkilerinin bugün Avrupa ile Çin arasındaki ilişkileri destekleyebileceğini ve Avrupa Birliği’nin Çin-AB Kapsamlı Yatırım Anlaşması’nı yeniden gözden geçirmesine yardımcı olabileceğini söyledi.

Lourido ayrıca, Kuşak Yol İnisiyatifi’nin barışçıl bir dünya inşa etmeye ve Doğu ile Batı’yı birbirine bağlamaya yönelik tutarlı bir proje olduğundan, “Batı ülkeleri Çin ile ortaklığı ve tamamlayıcılığı derinleştirmeli.” dedi.

Çin Uluslararası Ticaret ve Ekonomik İş Birliği Akademisi Avrupa Enstitüsü Müdürü Yao Ling, Çin-AB ekonomik ve ticari iş birliğinin farklı değerlerden etkilenmemesi gerektiğini söyledi. Yao Ling, Çin ile AB’nin karbon nötrlüğü, 5G ve büyük veri gibi alanlarda yeşil ve dijital ekonomideki potansiyellerini geliştirmeleri, diyalog ile iş birliği mekanizmaları kurmanın yollarını bulmaları gerektiğini de sözlerine ekledi.

ÇİN VE PORTEKİZ ARASINDA UZUN BİR GEÇMİŞ VAR

CASS Uluslararası Hukuk Enstitüsü Direktörü Mo Jihong, Çinli şirketlerin Kuşak Yol İnisiyatifi’ne katılan ülkelerdeki yasal yatırım risklerinden kaçınmalarına yardımcı olmak için ikili ve çok taraflı ekonomik ve ticari anlaşmalar yapılması gerektiğini söyledi.

CASS Avrupa Çalışmaları Enstitüsü’nde kıdemli araştırma görevlisi Zhao Chen, Portekiz’in Çin ile iş birliği konusunda açık ve pragmatik davrandığını, Çin-Portekiz ticaretinin 2020’deki salgın sırasında ivmesini sürdürdüğünü ve bu durumun Çin-AB iş birliğini ilerletmeye yardımcı olabileceğini söyledi.

Çin’in Portekiz Büyükelçisi Zhao Bentang ve Portekizli mevkidaşı José Augusto Duarte, sanal ortamda, Çin-Portekiz ve hatta Çin-AB’nin, iklim ve salgınla mücadeledeki yaklaşımlarıyla ilgili görüşmelerin artan önemine değinen konuşmalar yaptılar.