Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Çin-Rusya ilişkilerine yönelik olumlu tutumu ve Beijing Kış Olimpiyatları için iyi dileklerini çok takdir ettiklerini kaydetti.

Basında yer alan habere göre, Putin Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’e gönderdiği yeni yıl mesajında, 2021’de Rusya-Çin iş birliğinin verimli geçtiğini, iki tarafın çeşitli düzeylerde siyasi diyalog gerçekleştirdiğini ve ikili ticaret hacminin yeni bir zirveye ulaştığını belirtti. İki tarafın teknolojik inovasyon konusunda verimli sonuçları elde ettiğini dile getiren Putin, karşılıklı olarak Spor Değişim Yılı’nın başarılı bir şekilde gerçekleşmesini ümit ettiğini ve Çinli arkadaşların Beijing Kış Olimpiyatları’na başarılı bir şekilde ev sahipliği yapabileceklerine inandığını ifade etti.

Zhao Lijian, bugün düzenlenen basın toplantısında, konuyla ilgili soruyu cevapladı. Zhao Lijian, bu yılın Çin-Rusya Dostluk, İyi Komşuluk ve İş Birliği Anlaşması’nın imzalanmasının 20. yıl dönümü olduğunu ve iki tarafın nesilden nesle dostluk, iş birliği ve ortak kazanca dayalı ilke doğrultusunda dayanışma içinde stratejik eş güdümü derinleştirerek çok yönlü somut iş birliğini yürüttüğünü ve omuz omuza uluslararası adaleti koruduğunu hatırlattı.

Zhao Lijian, Çin-Rusya dostluğunun sarsılmaz ve iş birliği potansiyelinin sınırsız olduğuna işaret etti. Önümüzdeki yılda Çin ve Rusya’nın 2022 ve 2023 yıllarında karşılıklı olarak Spor Değişim Yılı’nı başlatacağını ve Çin-Rusya Dostluk, Barış ve Kalkınma Komitesi’nin kuruluşunun 25. yıl dönümünü kutlayacağını anımsattı.

Putin’in Beijing Kış Olimpiyatları’nın açılış törenine katılacağına dikkat çeken Zhao Lijian, iki ülkenin birbirine fırsatlar açmaya ve küresel kalkınma gündemini desteklemeye devam edeceğine ve yeni tür uluslararası ilişkilerin ve insanlığın ortak kader topluluğunun inşasına daha fazla katkı sağlayacağına inandıklarını kaydetti. Zhao Lijian, 2022’de Çin-Rusya ilişkilerine yönelik beklenti içinde ve güven dolu olduklarını belirtti.