Global Times

Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkezi Komitesi Siyasi Bürosu Üyesi ve Dış İlişkiler Komisyonu Ofisi Başkanı Yang Jiechi, Moskova ziyaretine başladı. Yang, salı günü 16. Çin-Rusya stratejik güvenlik danışma toplantıları çerçevesinde Rusya Federasyonu Güvenlik Konseyi Sekreteri Nikolai Patrushev ile görüştü. Batı, Çin ile Rusya arasındaki bu yüksek düzeyli toplantıya yakın ilgi gösterdi.

Çin-Rusya arasında, yeni dönem için kapsamlı stratejik koordinasyon ortaklığı istikrarlı ve güven vericidir ve hiçbir alan kısıtlamasına ya da üst sınıra sahip değildir. Çin ile Rusya arasındaki ilişki sadece en iyi durumda değildir, aynı zamanda dünyanın iki büyük ülkesi arasındaki eşit stratejik iş birliğinin en yüksek seviyesine ulaşmıştır. Herhangi bir gücün hiçbir komplosu mevcut Çin-Rusya ilişkilerini zayıflatamaz.

Çin ile Rusya, ABD ve ana müttefiklerinin iki ülkeye baskı uygulaması nedeniyle stratejik olarak yakın bir hale gelmiştir. Ancak, Çin-Rusya yeni dönem için kapsamlı stratejik koordinasyon ortaklığı bu tür geçici jeopolitik dinamiklerden çok daha güçlüdür. Bu koordinasyon, 20 yıllık devamlı birikim ve sağlamlaşmadan sonra iki ülkenin ulusal stratejilerinin köşe taşı haline gelmiştir. Çin ve Rusya’nın stratejik olarak birbirine dayanmasının yanı sıra iç içe geçen çıkarları giderek o kadar değerli hale gelmektedir ki, dünyada hiçbir şeye değişilemez.

Egemenlik peşinde koşan bir ülke olarak ABD, Çin ve Rusya’yı önündeki en büyük engeller olarak görüyor. Stratejik bakımdan, iki ülke ile ilişkilerini kolaylaştırma süreci yavaş, etkisiz ve sürdürülebilir değil. Moskova ve Beijing bunu birçok kere öğrendi. ABD, Çin’in güçlenmesine izin vermezken, geleneksel olarak etki sahibi olduğu bölgelerde Rusya’ya baskı uygulayacaktır. ABD, Rusya’nın askeri gücünü büyük bir endişe kaynağı olarak görüyor. Fakat ilişkilerin hiçbir tür iyileşmesi Beijing ve Moskova’nın Washington’ın Çin ile Rusya’nın arasını açma girişimine karşı gardlarını düşürmelerine neden olmayacaktır.

Çin ve Rusya, bir ittifak kurmayacak ama karşılıklı destekleri güçlenecek. İki ülke arasındaki stratejik koordinasyon uluslararası politikanın her yönüne yansıdı. İki ülkenin yaklaşımı başka herhangi bir ülkeye meydan okuma amacına sahip değildir. Ama eğer ABD ve müttefikleri Çin ya da Rusya’ya normalden fazla baskı yaparlarsa, diğer ülke baskı altındaki ülkenin yanında yer alacaktır. Ve baskı ne kadar ağır olursa, diğer ülkeye verilen destek de o kadar kararı olacaktır.

ABD’NİN MÜTTEFİKLERİ İLE SALDIRGAN İTTİFAKI 21. YÜZYILIN RUHUNA AYKIRI

Çin ile Rusya arasındaki bağlam ilişkinin ne kadar derinleşeceği ve süreceği konusunda spekülasyon yapmayın. Ve Çin ile Rusya’nın arasını açacak “özel etkilere sahip bir araç” üzerinde düşünerek gücünüzü boşa harcamayın. Çin ve Rusya toprakla ilgili bütün sorunları çözmek için müzakere yaptı. İki ülkenin ekonomisi yüksek ölçüde birbirini tamamlayıcı bir özelliğe sahip. Resmi ve hükümet dışı iş birliği potansiyelleri sınırsız. Ayrıca, ikili stratejik iş birliği her birinin ABD ve Batı ile ilişkilerindeki statüsünü güçlendirdiğini kanıtladı.

ABD ve Batı arasındaki ittifak ABD tarafından güce dayanarak sürdürülmektedir. ABD’nin gücü azalır azalmaz, ittifakları gevşeyecektir. Küreselleşmenin devletten devlete ilişkileri basit jeopolitiğin ötesine taşıdığı bir dönemde, ABD ve Batı için uzun dönemde sağlam ittifaklarını sürdürmek zor olacak. Çin-Rusya ilişkilerinin en büyük değeri eşitlik ve karşılıkla faydadır. Ortak olmak ama gruplaşma peşinde koşmamak sadece esneklik değil, aynı zamanda direnç de yaratacak. Böyle değer ve ilkelerin hegemonik ittifak sisteminden daha canlı olduğu ortaya çıkacak.

Çin ve Rusya birbirlerini desteklediklerinde, herhangi bir hegemonya derhal belirli suçluluk duyguları gösterecektir. Evet, Çin-Rusya bağları küresel stratejik dengenin güvenilir garantisidir. ABD müttefikleri dâhil dünyadaki bütün ülkeler Çin ve Rusya’nın başardığı dengeden doğrudan ya da dolaylı olarak fayda görüyor. Ve “tiran” olarak ABD daha fazla endişeye düşecek ve bazı küçük ve zayıf ülkelere karşı “iyi davranmak” zorunda kalacak.

Çin ve Rusya arasındaki yeni dönem için kapsamlı stratejik koordinasyon ortaklığı sadece iki ülkeye ait değil, ama bütün insanlığa aittir. ABD’nin müttefikleri ile saldırgan ittifakı 21. yüzyılın ruhuna aykırıdır. Ve kendileri hakkında düşünmeye ihtiyaçları var.