Çin-Rusya İyi Komşuluk, Dostluk ve İş Birliği Anlaşması’nın 20’inci yıl dönümü dolayısıyla dün başkent Beijing’de bir resepsiyon düzenlendi.

Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, resepsiyonda yaptığı konuşmada, son 20 yılda söz konusu anlaşma doğrultusunda Çin-Rusya ilişkilerinin çeşitli zorlukların üstesinden gelerek, sürekli ilerlemeler kaydettiğini belirtti.

İkili ilişkilerin, tarihin en yüksek seviyesinde bulunduğunun altını çizen Wang Yi, Rusya’yla karşılıklı siyasi güveni artırmayı, somut iş birliğini derinleştirmeyi, beşeri temasları yoğunlaştırmayı, stratejik eş güdümü güçlendirmeyi ve bu sayede ikili ilişkilerin tarihinde yeni ve daha parlak bir sayfa açmayı istediklerini dile getirdi.

Çin’in çok taraflılığa, merkezinde Birleşmiş Milletler’in olduğu uluslararası sisteme ve uluslararası hukuk temelindeki uluslararası düzene yönelik desteğini yineleyen Wang, hegemonyacılığa, güç siyasetine ve “yeni soğuk savaşa” karşı çıktıklarını vurguladı.

Resepsiyona katılan Rusya’nın Beijing Büyükelçisi Andrey Denisov, geçen ay iki ülke devlet başkanları tarafından yapılan ortak açıklamayla söz konusu anlaşmanın uzatılması kararının duyurulduğunu hatırlattı.

Bu kararla iki ülke arasındaki işbirliği için daha büyük hedefler belirlendiğine işaret eden Denisov, Çin’le ortak çaba harcayarak yeni hedefleri gerçekleştirmeye çalışacaklarını kaydetti.

Çin ile Rusya arasındaki iş birliği alanları son 20 yılda büyük ölçüde genişledi. 2000 yılında 8 milyar dolar olan ikili ticaret hacmi, bu süreçte 14 kat artarak geçen yıl itibarıyla 107 milyar 770 milyon dolara yükseldi.