Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping dün Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile video konferans yoluyla bir görüşme gerçekleştirdi. İki lider, Çin-Rusya Dostluk İyi Komşuluk ve İş Birliği Anlaşması’nın uzatılacağını açıkladı.

Çin ile Rusya arasındaki stratejik işbirliğinin her geçen gün daha da sağlamlaştırılması, dünya güvenliğiyle istikrarın korunmasına güçlü bir güvence sağladı.

Geçen 20 yıl içinde Çin ve Rusya başkalarına karşı bir ittifak kurmamak, zıtlaşmamak, üçüncü tarafları hedef almamak ilkelerinden hareketle birbirlerinin çekirdek çıkarlarına saygı gösterdiler. Bu tavır dünya barışı ve istikrarının korunmasına katkı sağladı. Çin ve Rusya liderlerinin yaptığı son görüşme bitiminde açıklanan ortak bildiri, iki ülkenin hegemonyacılığa ve tek taraflılığa açıkça karşı çıktıklarını gösterdi.

Bazı batılı ülkeler, kendi belirledikleri kuralları küresel kurallar olarak tanımlamaya ve hegemonyacılık oluşturmaya çalışırken, Çin ve Rusya, adalete dayalı küresel düzeni birlikte koruyor ve dünya ülkelerinin çoğunun ortak çıkarlarını savunuyor.

Son görüşme bitiminde yayımlanan ortak bildiri sayesinde, Çin ve Rusya, ticaret, enerji, bilimsel inovasyon, Kuşak ve Yol-Avrasya Ekonomik Birliği kenetlenmesi gibi alanlarda iş birliğini güçlendirilecek. Bu iki ülkenin ortak çıkarlarına uyduğu gibi, dünyanın kapsamlı bağlantısına yararlı olacaktır.

Gerçekler Rusya’nın refah ve istikrarlı bir Çin’e ihtiyaç duyarken, Çin’in de güçlü ve başarılı bir Rusya’ya ihtiyaç duyduğunu kanıtlamıştır. Çin-Rusya iş birliği de dünyaya pozitif enerji ve istikrar katıyor.

İnsanlığın birçok meydan okumayla karşı karşıya bulunduğu bir dönemde, Çin-Rusya stratejik iş birliğine kadar sağlam olursa, dünya güvenliği ve istikrarı da o kadar güvende olacaktır.