Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından geçen hafta ortaya koyulan ve Çin’i hedef alan yeni koronavirüsün kökenine ilişkin araştırmaların ikinci aşama çalışma planında, Wuhan Deniz Ürünleri Pazarı’yla ilgili inceleme ve Wuhan Viroloji Enstitüsü gibi araştırma kuruluşlarıyla ilgili denetim gibi içerikler yer alıyor.

Çin Ulusal Sağlık Komisyonu Başkan Yardımcısı Zeng Yixing bugün Çin Devlet Konseyi’ne bağlı basın ofisindeki basın toplantısında, söz konusu planda “Çin’in laboratuvar prosedürlerini ihlal ederek virüs sızıntısına neden olduğuna” dair hipotezin araştırmanın önceliklerinden biri olarak görüldüğüne dikkat çekti.

Söz konusu planın sağduyudan yoksun olduğunu ve bilime aykırı bir tavır takınıldığını ifade eden Zeng, böyle bir planı kabul etmeyeceklerini belirtti.

Zeng, “Çin hükümeti yeni koronavirüsün kökenine ilişkin araştırmaların bilimsel bir şekilde gerçekleştirilmesini hep destekliyor. Ancak bu çalışmaları siyasallaştıran davranışlara karşı çıkıyoruz. İkinci aşmadaki araştırmaların ilk aşama temelinde geliştirilmesi gerektiğine ve WHA73.1 kodlu karara göre DSÖ üye ülkelerinin kapsamlı istişaresi doğrultusunda yürütülmesi gerektiğine inanmaktayız. Dünyanın birçok ülkesinde erken vakaların aranması, moleküler epidemiyolojisi ve hayvan ara konakçılar gibi alanlarda çalışmalar gerçekleştirilmeli.” dedi.

Çinli uzman ekibinin 4 Temmuz’da DSÖ’ye virüsün kökeniyle ilgili araştırmaların ikinci aşamasıyla ilgili öneriler sunarak DSÖ uzmanlarıyla iletişimde bulunduğunu hatırlatan Zeng, virüsün en olası kaynağının bir an önce bulunması ve benzer bir salgının tekrar yaşanmasının önlenmesi amacıyla, DSÖ’nün Çinli uzmanların önerilerini ciddiye alarak birçok ülkede araştırmalar gerçekleştirip bu alandaki uluslararası iş birliğini güçlendirmesi arzusunu dile getirdi.