Çin Dışişleri Bakanlığı, Covid-19 salgınının kaynağının aydınlatılmasına ilişkin bilimsel araştırmaların siyasileştirilmemesi gerektiğini açıkladı.

Çin’den ve Dünya Sağlık Örgütü’ne (DSÖ)  üye 10 ülkeden uzmanların oluşturduğu çalışma ekibi, 14 Ocak-10 Şubat’ta Wuhan kentinde salgının kaynağına ilişkin ortak araştırma gerçekleştirdi.   

Çalışma neticesinde DSÖ, Çin ile ortaklaşa hazırladığı ve araştırma bulgularına yer verilen bir rapor yayımladı.

Çin Dışişleri Bakanlığının resmi internet sitesinde dün rapor hakkında bir bildiri paylaşıldı.

Bildiride, Çinli ve yabancı bilim insanlarının söz konusu bilimsel araştırma sürecinde gösterdiği çalışkanlık ve bilimsel yöntemlere bağlılık tutumunu Çin’in takdirle karşıladığı belirtildi.

Çin tarafının ortak çalışma ekibinin Wuhan’daki araştırmalarına gerekli desteği sağladığına dikkat çekilen bildiride, bunun Çin’in açık, şeffaf ve sorumlu tavrını yeterince gösterdiği vurgulandı.

Salgının kaynağına dair araştırmaların küresel bilim insanlarının iş birliğiyle yürütülmesinin önemine işaret edilen bildiride, konuyu siyasileştirmenin salgınla uluslararası mücadele çabalarını baltalayacağı ve salgın kaynaklı ölümlerin artışına yol açabileceği kaydedildi. Bunun uluslararası toplumun dayanışma ve iş birliği içinde salgının üstesinden gelme arzusuna aykırı olduğu ifade edildi.

Salgının kaynağının aydınlatılmasının küresel bir misyon olduğuna ve ilgili araştırmaların pek çok ülkenin katılımıyla birçok bölgede yapılması gerektiği belirtilen bildiride, DSÖ ve Çin’in ortak çalışmasının, bu konudaki uluslararası iş birliğine itici güç sağlamasının beklendiği vurgulandı.