Çin Dışişleri Bakanlığı, yeni koronavirüs (Covid-19) salgınının kaynağının siyasileştirilmesine karşı çıkan ülke sayısının 55’e yükseldiğini bildirdi.

48 ülke daha önce Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus’a mektup yazarak, salgının kaynağının siyasileştirilmesine karşı çıktıklarını vurgulamıştı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian bugün Beijing’de düzenlenen olağan basın toplantısında konu hakkında son gelişmeleri anlattı.

Zhao Lijian, kısa süre önce Grenada, Kiribati, Solomon Adaları, Sao Tome ve Principe, Burkina Faso, Moritanya, Gana gibi 7 ülkenin daha 48 ülkenin yaptığı gibi DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus’a mektup yazarak, salgının kökeninin siyasileştirilmesine karşı çıktıklarını ilettiğini söyledi. Sözcü Zhao, 7 ülkenin adil tutumunu olumlu karşıladıklarını açıkladı.

Zhao Lijian, bir avuç ülkenin bilime aykırı hareket edip, gerçekleri çarpıttığı ve siyasi manipülasyon uyguladığı bir dönemde, adaletten yana duran ülkelerin sayısının giderek arttığını, bunun uluslararası toplumda halen adaletin hâkim olduğunu gösterdiğini vurguladı.

Sözcü Zhao, bir avuç ülkenin salgının kaynağını aydınlatma çalışmalarını sabote etmeyi durdurmaları ve sorumlu ve bilim odaklı bir tutumla salgının üstesinden gelinmesi konusunda uluslararası topluma katkı sağlamaları gerektiğini sözlerine ekledi.