Çin Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Çin’in, salgınla mücadelede ihtiyaç duyduğu malzemeleri temin etmesi için Hindistan’a daima kolaylık sağladığı bildirildi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying günlük basın toplantısında, Çin’in Hindistan halkının salgından dolayı yaşadığı acılardan dolayı üzüntü duyduğunu söyledi.

Hua, Çin’in ilgili birimlerinin ülkedeki kentlerden Hindistan’a salgınla mücadelede elzem malzemeler gönderilmesine kolaylık sağladığını ifade etti. Sözcü konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Çin, Nisan ayında Hindistan’a 26 binden fazla solunum cihazı ve oksijen cihazı, 15 bini aşkın monitör, 3 bin 800 tona yakın tıbbi malzeme ile ilaç ihraç etti. Hindistan’dan 70 bini aşkın adet oksijen cihazı siparişi alan Çin işletmeleri, ürünleri bir an önce teslim etmek için üretimi hızlandırıyor. Bunun dışında Hindistan’ın aşı üretimi malzemelerine yönelik talepleri de çok yoğun. Yıl başından bu yana ilgili Çin işletmeleri Hindistan’a 10 tondan fazla aşı üretimi malzemesi sağladı ve 20 tonluk siparişin de kısa süre içinde teslim edilmesi bekleniyor.”

Hua, Hindistan Hong Kong Başkonsolosu Priyanka Chauhan’ın kısa süre önce Çin hükümetine yaptığı çağrıyı da cevapladı. Hua, Chauhan’ın, Çin hükümetine salgınla mücadele malzemelerinin fiyatlarına müdahale etme çağrısında bulunduğunun ve tedarik zincirinin açık olması gerektiğini söylediğinin hatırlatıldığı soruya şu cevabı verdi:

“Hint başkonsolosun tedarik zincirinin açık ve istikrarlı olması yönündeki çağrısına tamamen katılıyoruz. Bütün tarafların küresel tedarik ve endüstri zincirlerinin istikrarlı ve açık olmasını güvence altına almak için somut önlemler alabileceğini umuyoruz.

Ayrıca, fiyat artışındaki nedenlerden biri, taleplerin çoğalmasının küresel tedarik zincirini etkilemesi. Bunun dışında, Avrupa’dan ithal edilmesi gereken bazı ham maddelerin tedarikinde yetersizlik yaşanması da üretimi etkiliyor. Üstelik Hint alıcılar taleplerini çeşitli kanallardan sundukları için talep abartılı şekilde büyütüldü. Bu da piyasa düzenini belli derecede etkiledi ve fiyatların yükselmesine neden oldu.”