Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic dün Belgrad’da Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Savunma Bakanı Wei Fenghe’yle bir araya geldi.

Aleksandar Vucic, Sırbistan ve Çin’in aynı gemide ortak kaderi paylaştığını ve Çin’in Sırbistan’ın en güvenilir dostu olduğunu söyledi. Aleksandar Vucic, Hong Kong, Taiwan ve Xinjiang gibi çekirdek çıkarları ilgilendiren konularda Çin’in tutumunu ve Kuşak ve Yol İnisiyatifi’ni sıkı bir şekilde desteklediklerine dikkat çekti.

Aleksandar Vucic, ordu dâhil olmak üzere Çin ile çeşitli alanlardaki iş birliğini güçlendirmeye hazır olduklarını belirtti.

Wei Fenghe, geleneksel dostluğa sahip olan Çin ve Sırbistan’ın “demir gibi arkadaşlar” olduğunu ve iki ülke arasındaki kapsamlı stratejik ortaklığın yüksek düzeyde geliştiğini kaydetti.

Wei Fenghe, Sırbistan tarafıyla birlikte askeri değişimleri ve iki ordu arasındaki ilişkilerin derinlemesine gelişimini yürütmek istediklerine işaret etti.

Öte yandan 1999’da Amerika Birleşik Devletleri (ABD) öncülüğündeki NATO Yugoslavya’yı alenen bombaladı ve 3 Çinli gazeteci dâhil olmak üzere çok sayıda masum sivilin ölümüne neden oldu.

Wei Fenghe, Yugoslavya’da bombalanan Çin Büyükelçiliği’nin bulunduğu yerde şehitleri andı ve şu ifadelerde bulundu:

“Çin halkı bu tarihi asla unutmayacak, Çin ordusu böyle bir tarihin tekerrür etmesine asla izin vermeyecek. Ulusal egemenliği, güvenliği ve kalkınma çıkarlarını korumak için tam kabiliyete sahibiz.”