Çin Savunma Bakanlığı Sözcüsü Wu Qian, Japonya’nın Diaoyu Adaları konusunda Çin’e karşı provokatif eylemlerini durdurması gerektiğini dile getirdi.

Wu Qian dün düzenlediği basın toplantısında, önceki gün video konferans yöntemiyle düzenlenen Çin-Japonya Deniz-Hava Kuvvetleri İrtibat Mekanizması’nın üçüncü yıllık toplantısı ve beşinci çalışma müzakeresi hakkında konuştu.

Wu Qian, toplantıda iki ülkenin savunma ve güvenlik politikaları, bölgesel güvenlik ile deniz kuvvetleri irtibat mekanizmasının işleyişinin ele alındığını belirtti.

Toplantıda konuşulanlara değinen Sözcü, Diaoyu Adaları’nın Çin’in ayrılmaz bir parçası olduğuna işaret ederek, Japonya tarafının ne plan yaparsa yapsın bu gerçeği değiştiremeyeceğine dikkat çektiklerini anlattı.

Japonya’nın son günlerde Çin’i hedef alan bir dizi olumsuz eyleminden ciddi endişe duyduklarını söyleyen Sözcü Wu, Japonya’ya Diaoyu Adaları konusunda Çin’e karşı provokatif eylemlerini durdurma çağrısında bulunduklarını aktardı.

Wu Qian, Japonya’nın uluslararası ilişkilerin temel normlarına uyarak Çin’i karalamayı durdurması ve ikili ilişkileri korumak için somut adımlar atması gerektiğini belirtti.

Ayrıca Sahil Güvenlik Yasası’nın onaylanmasının Çin’in olağan bir yasama faaliyeti olduğunun altını çizen Sözcü Wu, yasanın uluslararası hukuk ve uluslararası uygulamalarla da örtüştüğünü ifade etti.