Xinhua

Çin’in mart ayında artmaya başlayan yerel seviyede bulaşan yeni koronavirüs bulaşmalarını kontrol altına alma yarışının önemli anında, sıfırlama politikası yaklaşımının kararlı ve tam olarak uygulanması zorunludur. 

Shanghai kentinde art arda birkaç günde günlük 10 binden fazla vakanın eklenmesiyle, ülke genelinde mart ayından bu yana 170 binden fazla yerel vakanın bildirildiği Çin, Covid-19 salgınını kontrol etmede karmaşık bir görevle karşı karşıya bulunuyor. Sıfırlama politikasına bağlı kalan Çin, salgının etkisini asgari seviyede tutmak için çaba gösteriyor. 

İNSANLARIN YAŞAMI ÖNCELİKLİ

Salgının yayılmasını mümkün olan en kısa sürede engellemeyi amaçlayan Çin’in sıfırlama politikası yaklaşımı, insanlara ve onların yaşamlarına öncelik verme konusundaki temel ilkesini göstermektedir. Çok sayıda yaşlı vatandaşı dâhil olmak üzere 1,4 milyardan fazla nüfusuyla Çin’in sağlık sistemi, kontrol altına alma önlemleri sıkı biçimde uygulanmasaydı çökme ve dayanılmaz sonuçlarla karşılaşma riskiyle karşı karşıya kalabilirdi.

2021 yılında Çin, her birini yaklaşık 14 gün içinde kontrol altına alarak, 30’dan fazla bulaşma kümesini kontrol altına almayı başardı. Ancak Omicron varyantı daha hızlı biçimde bulaşıyor ve doğası gereği belirti göstermiyor. Bazı Batılı ülkeler, Omicron varyantı karşısında sürü bağışıklığı ve doğal bağışıklık gibi pasif önlemler almayı seçmesine rağmen, Çin zorluğu kabullenip üstesinden geliyor. 

ERKEN TEŞHİS İLK SAVUNMA HATTI

Erken teşhis ilk savunma hattıdır. Shanghai kentinde bir ay içinde nükleik asit testi belirgin bir gelişme gösterdi. Kent, 4 Nisan’da bir kentte tek bir günde yapılan nükleik asit testi rekorunu kırdı. 26 saatte 25,66 milyondan fazla kişiye test yapıldı. 10’dan fazla eyalet ve bölgeden on binlerce sağlık çalışanı yardım için Shanghai kentine gönderildi. Geçici tedavi merkezlerinde 70 binden fazla yatak hazırlandı ve sadece 184 saate yaklaşık 10 bin kişinin tedavi edilebileceği bir merkez inşa edildi. 

Salgınla mücadelede iki yıllık deneyimi bulunan Çin, şimdi mümkün olan en kısa sürede salgının şiddetlenmesini kontrol altına alacağı konusundan daha fazla emin. Müdahale önlemleri tam olarak ve inanarak uygulandığı sürece, büyük bir zafere doğru ilerleme sağlanacaktır.