Çin Dışişleri Bakanlığı, “sıfırlama politikası”nın Çin’in somut şartlarına ve Dünya Sağlık Örgütü’nün yol gösterici ilkelerine uyduğunu açıkladı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, bugün Beijing’de düzenlenen basın toplantısında Çin’de salgınla mücadeledeki son gelişmeler hakkında bilgi verdi.

Çinli sözcü Zhao Lijian, başta “sıfırlama politikası” dahil olmak üzere, Çin’de uygulanan salgınla mücadele politikalarının bilimsel ilkeler ve uzmanların objektif önerileri temelinde belirlendiğini kaydetti. Zhao Lijian bu kapsamda alınan tedbirlerin Çin’in somut şartlarına ve Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) yol gösterici ilkelerine uygun olduğunu, Çin halkıyla Çin’de yaşayan yabancı vatandaşların can güvenliğinin büyük ölçüde güvence altına alındığını ve küresel salgınla mücadeleye önemli katkılarda bulunulduğunu vurguladı. Zhao, DSÖ dahil uluslararası toplumun Çin’deki “sıfırlama politikası”nı yüksek takdirle değerlendirdiğini belirtti.

Çinli sözcü Zhao Lijian, “Geçen yıldan beri salgın Çin’in birçok bölgesinde yeniden görülmeye başlandı. Bazı kentlerde alınan salgınla mücadele tedbirleri halkın yaşam ve üretim şartlarına bazı etkiler getirdi. Ancak bu etkiler kısa vadeli, etki boyutu da kısıtlı. Çin’in hemen hemen bütün bölgelerinde halkın yaşam düzeni normale döndü. Tabii, her çeşit salgınla mücadele tedbirinin bir bedeli oluyor. Özellikle de halkın can güvenliğini korumak için de bu bedeli ödemeliyiz. ” ifadelerini kullandı.

Zhao Lijian, gerçeklerin “sıfırlama politikası”nın Çin’in somut şartlarına uyduğunu, bu politikanın doğru ve etkili olduğunun kanıtlandığını söyledi. Zhao, gerek salgın vaka sayısı, gerek salgın kaynaklı ölüm sayısı, gerekse ekonomik gelişim endeksleri açılarından, Çin’in dünyada salgınla mücadele konusunda en başarılı ülkelerden biri olduğunu ifade etti. Çin’in uzun vadeli ekonomik büyümesinin temellerinin hiç değişmediğine değinen Zhao, uluslararası toplumun Çin ekonomisine olan güveninin de değişmediğini yineledi.