Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, dün Fujian eyaletine bağlı Nanping kentinde Singapur Dışişleri Bakanı Vivian Balakrishnan ile bir araya geldi.

Wang Yi görüşmede, Çin ile Singapur arasındaki iş birliğinin öteden beri diğer ülkeler için örnek teşkil ettiğine dikkat çekti.

Wang, Çin’in Singapur ile birlikte çağın ana eğilimlerine ayak uydurarak, stratejik koordinasyonu güçlendirmeye, gerçekçi iş birliğini pekiştirmeye, bölgesel barış ve istikrarı korumaya, küresel yönetişimin iyileştirilmesi yönünde ortak çaba harcamaya ve böylece tüm dünyaya barış ve gelişme yönünde olumlu sinyal vermeye hazır olduğunu söyledi.

İki ülkenin Çin-Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği (ASEAN) ilişkilerinin kuvvetlendirilmesi için müşterek çaba harcayacağına işaret eden Wang Yi, ASEAN’ın, iç işlere karışmama ilkesi doğrultusunda Birmanya’daki gerginliğin ortadan kaldırılmasında aktif rol oynamasını desteklediklerini bildirdi.   

Singapur Dışişleri Bakanı Vivian Balakrishnan da, Çin ile çeşitli alanlardaki iş birliğini pekiştirmeye ve ikili ilişkileri yeni düzeye taşımaya hazır olduklarını kaydetti.