Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, Solomon Adaları ile ikili güvenlik iş birliği çerçeve anlaşmasını resmi olarak imzaladıklarını söyledi.

Sözcü Wang bugün düzenlenen basın toplantısında Çin ile Solomon Adaları arasında imzalanan güvenlik iş birliği çerçeve anlaşması hakkındaki bilgi verdi.

Sözcü, iki ülke arasındaki güvenlik iş birliğinin, iki bağımsız devletin normal temas ve iş birliğinin sonucu ve ikili kapsamlı iş birliğinin önemli bir parçası olduğunu vurguladı.

İki ülkenin güvenlik iş birliğinin eşitlik ve karşılıklı yarar ilkesi temelinde kurulduğuna işaret eden sözcü, bu iş birliğinin ön koşulunun Solomon Adaları’nın talebi ve gerçek ihtiyacı olduğunu dile getirdi.

Sözcü, iki tarafın sosyal düzenin savunulması, halkın can ve mal güvenliğinin korunması, insani yardım sağlanması, doğal afetlere karşı tedbir alınması gibi alanlarda iş birliği yapacağını ve iş birliğinin Solomon Adaları’nın güvenlik gücünü yükseltmesine yardım etmeyi hedeflediğini belirtti.

Sözcü, iş birliğinin Solomon Adaları’nın toplumsal istikrarı hızlandırmayı amaçladığını ve bunun hem Solomon Adaları hem de Güney Pasifik Bölgesi’nin ortak çıkarına uygun olduğunu kaydetti.

İki ülke arasındaki güvenlik iş birliğinin açık, şeffaf ve hoşgörülü olduğuna dikkat çeken sözcü, bu iş birliğinin herhangi üçüncü tarafa karşı olmadığını vurguladı.

Bu iş birliğinin Solomon Adaları’nda yürütülen diğer ikili veya çok taraflı güvenlik iş birliği mekanizmalarıyla birbirini tamamlayıcı bir özellik taşıdığını dile getiren sözcü, Çin’in ilgili taraflarla kendi avantajlarını kullanarak uluslararası iş birliği gücünü oluşturmaya hazır olduğunu kaydetti.