Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, bazı Amerika Birleşik Devletleri (ABD) politikacılarının uydurduğu sözde Xinjiang’da soykırım iddialarının büyük bir yalandan ibaret olduğunu ve ABD’nin yalanlarının Çin’in gelişimini engellemeyi amaçladığını kaydetti.

Basında yer alan habere göre, ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Wendy Sherman, Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in uzun süre önce Xinjiang’da yaşananları “soykırım” olarak nitelediğini söyledi. Wendy Sherman, bu sözde insan hakları ihlalerinden endişe duyduklarını ve Uygurların yanında durduklarını ifade etti.

Zhao Lijian, bugün konuyla ilgili bir soruyu cevaplarken, bu tip siyasetçilerin Çin halkı ve dünya halkları nezdinde ahlak ve inandırıcılıklarını kaybettiğini ve ABD’nin uzak ve yakın tarihine bakıldığında “soykırım şapkasının” en çok ABD’ye yakıştığını belirtti.

Zhao Lijian, Çin’de Uygurların da aralarında bulunduğu 56 etnik gruptan 1,4 milyar vatandaşın nar taneleri gibi birbirine sımsıkı sarıldığını ve ABD’nin bu konuda endişelenmesine gerek kalmadığını kaydetti.

Zhao Lijian, Amerikalı siyasetçiler insan hakları hamiliğine yer arıyorsa, dikkatlerini harabeye çevirdikleri Irak ve Suriye halklarının dramına yöneltmeleri gerektiğini söyledi.