Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Kanada gibi ülkelerin sporu siyasileştirmesinin Olimpiyat Tüzüğü’ne aykırı olduğunu belirtti.

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi kısa süre önce ilgili taraflara Beijing Kış Olimpiyat Oyunları’nı boykot etme çağrısında bulundu. Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Beijing Kış Olimpiyat Oyunları’nın Çin’e baskı yapmak için bir fırsat olduğunu, Kanada’nın G7 zirvesinde konuyu gündeme getireceğini ifade etti.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin bugün düzenlenen olağan basın toplantısında, ABD ve Kanada dâhil ülkelerin kendi insan hakları sorunlarının çözümüne odaklanmak yerine Çin’in insan haklarını koruma çalışmalarını karalamaya çalıştığını, bunun tam manasıyla çifte standart olduğunu söyledi.

Sporun siyasileştirilmesinin, Olimpiyat Tüzüğü’ne aykırı olduğunun ve hem farklı ülkelerden gelen sporcuların çıkarlarına hem de Olimpiyat Oyunları’na zarar vereceğinin altını çizen Wang, birçok ülke ve Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin sporun siyasileştirilmesine karşı çıktıklarını sözlerine ekledi.