CGTN / Freddie Reidy

2022’nin başında üç konu birçok ülkenin öncelikler listesinin ilk sıralarında yer alıyor: Covid-19, enflasyon tehdidi ve devam eden iklim değişikliği. Ama ilk kez 1825’te İngiltere’de kullanılabilir hale gelen bir teknoloji bu çağdaş sorunların çözülmesine yardımcı olabilir?

Küresel salgın küresel tedarik zincirlerinin üzerine ölçülemez bir yük bindirdi. Onlarca yıl dünya açık sınırlar ve limanların yanı sıra büyük miktarda nakliye ve hem kargo uçakları hem de yolcu uçaklarıyla hava taşımacılığına alıştı. 

Covid-19 tedarik zincirlerinin tam zamanında çalışmasını sağlayan hassas dengeyi bozdu. Kargo gemileri kapanan sınırlar, mürettebatın hastalanması ve karantinalar nedeniyle dünya ölçüsünde limanlarda bekledi. Sonuç olarak hava yolu kapasitesi küçüldü ve yük konteynerleri yanlış yerlerde yolda kaldı. Talepteki artış sırasında olan bütün bunlar bir konteyner kıtlığına bile neden oldu. Bu çöküş, şirketler ve müşteriler stoklarını garanti altına almaya çalışırken enflasyon korkularını artırdı. Bunun çözümünün bir kısmı, 19. yüzyılda icat edilmiş bir şeyde trende yatıyor görünüyor. Yük trenleri ülke içinde genellikle görülen bir manzara olabilir ama ultra uzun uluslararası yük trenleri daha az görünen bir şeydir. Çin Kuşak ve Yol İnisiyatifi çerçevesinde tren yollarının yeniden geliştirilmesinin başını çekiyor.

KÜRESEL SALGIN TEDARİK ZİNCİRLERİNİ OLUMSUZ ETKİLEDİ

Çin ve Avrupa ülkeleri arasındaki ticaret rotaları, MÖ ikinci bin yılda başlayan antik İpek Yolu’na kadar geri gidiyor. Bu yeni İpek Yolu daha yeni büyümeye başladı. Demir yolu taşımacılığı bugün Çin-Avrupa taşımacılığının sadece yüzde 5’ini karşılıyor ama Fransız ulusal demir yolu şirketi SNCF’den Xavier Wanderpepen’in söylediği üzere, artmaya başladı. Wanderpepen, “5 yıl önce Çin ve Avrupa arasında bir günde 5 tren çalışıyordu, şimdi ise her gün 18 ila 20 tren çalışıyor.” dedi.

Aslında talep ve uluslararası nakliye rotalarını etkileyen Covid-19’la alakalı sorunlar yüzünden bu genişlemenin birkaç nedeni var. Çin ile Avrupa arasında deniz yoluyla nakledilen konteynerler 40 yerine 70 günde hedefine ulaşıyor. Gemi mürettebatı arasındaki hastalıklar bir geminin limana yanaşmasını haftalarca engelleyebiliyor ve gemi limana demir attığında da birçok büyük liman konteynerleri yeterince hızlı biçimde boşaltamıyor bu da nakledilmeden önce limanda bekleyen konteynerler üzerine konan bir ücret olan yüklü bekleme ücretlerine neden oluyor.

Bunun aksine, bir tren Avrupa ile Çin arasını 20 günde alabilir ve bu, zamanında çalışan tedarik zincirleri için gereken kolay çürüyen ürünler ve temel bileşenler için büyük bir avantaj. Tren mürettebatı genellikle yolculuk boyunca değiştiriliyor ve bir sıkışma durumunda treni yönlendirebilecek birçok yer seçeneği var.

ÇİN’İN AVRUPA İLE BAĞLANTISININ GELİŞMESİ BÜYÜK ÖNEME SAHİP

2021 Çin ile Avrupa ülkeleri arasındaki tren yolu rotasının açılışının 10. yılıydı ve bu, Çin Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu verilerine göre, ocak ve kasım arasında yapılan tren seferleri yıllık bazda yüzde 23 artarak 13 bin 817’ye çıktığı için önemli bir dönüm noktasıydı. Küresel salgın sırasında hayati bir bağ sunan ve gemi ve hava taşımacılığına hayati bir alternatif sunan demir yolu bağlantısının, aynı zamanda uluslararası nakliyeyi daha sürdürülebilir hale getirmekte oynayacağı büyük bir rol de var.

Deniz nakliyeciliği küresel sera gazı salımlarına önde gelen bir katkı kaynağı ve dünyadaki toplam salımın yüzde 3’ünü meydana getiriyor. Bu bütün hava yolunun katkısından büyük ve bu miktarı ancak dünyanın önde gelen üretici ülkeleri Çin, Hindistan, Japonya, Rusya ve Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) toplam salımı geçebilir.

Birleşmiş Milletler (BM) “toplam yıllık sera gazı salımını 2050’de 2008’e göre en az yüzde 50 azaltma” hedefini belirledi, ama bu hedefe ulaşılamayacak gibi görünüyor. Uluslararası Temiz Nakliye Konseyi’nden Bryan Comer’e göre, “Şu anda, küresel nakliye sektörü ilk sera gazı strateji hedeflerini bile karşılayabilecek durumda değil.” Bu nedenle doğu ile batı arasında 1,3 milyon konteyner taşıyan Çin’in Avrupa ile bağlantısının gelişmesi, büyümesi ve artırılması büyük öneme sahip.

Yılda taşınan milyarlarca konteynere göre küçük bir parça gibi görünebilirse de, İngiltere’de görüldüğü üzere, ülkenin en yoğun limanı Felixstowe Limanı’nı ana demir yoluna bağlayan sadece bin 200 metrelik bir ek demir yolu hattı sayesinde 750 bin kamyona artık gerek kalmadı. Dolayısıyla, Yiwu ile Madrid arasındaki bir potansiyel rota hem güvenilir hem de sürdürülebilir sınırsız fırsatlar sunuyor. Covid-19, enflasyon ve iklim değişikliği topluma meydan okuyabilir ama uluslar daha da büyük yenilik düzeyleri ile bu meydan okumaya karşı çıkmaya devam ediyorlar.