Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Çin’in küresel sağlık topluluğu inşasına katkısını sürdüreceğini ve Tacikistan’a Covid-19 aşısı sağlamayı istediğini belirtti.

Xi Jinping, Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahman ile dün bir telefon görüşmesi yaptı.

Görüşmede, iki ülke halklarının Covid-19 pandemisi ve diğer farklı sınamalar karşısında dayanışma içinde birlikte çalıştıklarını hatırlatan Xi Jinping, farklı alanlardaki iş birliğinde verimli sonuçlar elde edildiğini ifade etti.

Xi Jinping, “Çin, Tacikistan’ın, ulusal kalkınma stratejisini Kuşak ve Yol inisiyatifiyle kaynaştırmayı güçlendirmesini kararlılıkla destekliyor.” dedi.

Xi, tarafların ekonomi, ticaret, yatırım, tarım ve dijital ekonomi gibi alanlardaki iş birliğini ilerletmesi gerektiğinin de altını çizdi.

İmamali Rahman, görüşmede, Çin’in Covid-19’a karşı verilen küresel mücadeleye yaptığı katkıları överken, Tacikistan’a salgınla mücadelenin yanı sıra, ekonomik ve toplumsal gelişme alanlarında verdiği destek nedeniyle Çin’e müteşekkir olduklarını dile getirdi.

Rahman, Tacikistan’ın iyi komşuluk ve dostluk ruhu doğrultusunda Çin ile farklı alanlardaki iş birliğini ilerletmeye hazır olduğunu kaydetti.