Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, Taiwan bölgesinin Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) konferansına katılmasının siyasi bir temelinin bulunmadığını söyledi.

Taiwan bölgesinin dış ilişkilerden sorumlu yetkilisi Wu Zhaoxie, bu ay düzenlenmesi planlanan DSÖ konferansına davet edilme şansının çok düşük olduğunu, ancak katılmak için çabalamayı sürdürdüklerini belirtti.

Sözcü Zhao bugünkü olağan basın toplantısında söz konusu olayı değerlendirdi.

Zhao, “Taiwan bölgesinin herhangi bir uluslararası örgüte katılımı ancak Tek Çin ilkesi temelinde ele alınır. İlke, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nun 2758 ve DSÖ‘nün 25.1 sayılı kararlarında teyit edilmiştir.” diye konuştu.

Zhao, ancak Demokratik İlerici Partisi’nin Taiwan’da yönetime geçtikten sonra sözde bağımsızlık tutumunda ısrar ettiğini, böylece Taiwan’ın DSÖ konferansına katılmasının siyasi temeli bulunmadığını vurguladı.

Zhao, Çin’in ulusal egemenliği ve toprak bütünlüğünün yanı sıra, BM Genel Kurulu ve DSÖ‘nün itibarının korunması için Taiwan bölgesinin DSÖ konferansına katılmasına karşı çıktıklarını dile getirdi.