Çin Devlet Konseyi Taiwan İşleri Ofisi Sözcüsü Zhu Fenglian, bugün düzenlenen olağan basın toplantısında, Demokratik İlerleme Partisi’nin (DPP) 1992 Konsensüsü’nü kabul ederek “Taiwan bağımsızlığı” komplosunu durdurması halinde, Taiwan Boğazı’nın iki yakası arasındaki ilişkilerin geliştirilebileceğini, Taiwan Boğazı’nda barış ve istikrarın korunabileceğini, başka bir çıkış yolu olmadığını kaydetti.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanlığı, kısa süre önce Taiwan’la ilgili meseleler hakkında bir açıklama yaptı.

Çin Devlet Konseyi Taiwan İşleri Ofisi’nin yorumunu açıklayan Sözcü Zhu, Taiwan’nın Çin’in bir parçası olduğunu, tek Çin ilkesinin iki yaka arasındaki ilişkilerin geliştirilmesinin siyasi temeli olduğunu vurguladı.

Sözcü, geçen dört yıl boyunca DPP’nin tek Çin ilkesini yansıtan 1992 Konsensüsü’nü kabul etmeyerek iki yaka arasındaki iletişim ve iş birliğini engellediğini ve dış güçlerle birlikte “Taiwan bağımsızlığı” komplosunu teşvik ettiğine dikkat çekerek bunun iki yaka arasındaki ilişkilerin karmakarışık hale gelmesinin kaynağı olduğunun altını çizdi.

Zhu Fenglian, “2008’den 2016’ya kadar, iki yaka arasındaki iletişim ve diyaloğun sürdürülmesi ve iki yaka arasındaki ilişkilerin barışçıl bir şekilde gelişimini teşvik eden anahtar, her iki tarafın da 1992 Konsensüsü’ne bağlı kalması ve ‘Taiwan bağımsızlığı’na karşı çıkmasıdır.” diye konuştu.

Taiwan sorununun Çin’in temel çıkarlarını ve Çin halkının ulusal duygularını ilgilendirdiğini ve Çin-ABD ilişkilerindeki en önemli ve en hassas konu olduğunu vurgulayan Zhu, ABD yönetiminin tek Çin ilkesine Çin-ABD üç ortak bildirisinin hükümlerine sadık kalarak Taiwan sorununu ihtiyatlı ve uygun bir şekilde ele alması arzusunu dile getirdi.

Öte yandan ABD başkanlık seçimi sırasında, DPP, Taiwan Adası’ndaki DPP ve Taiwan Dayanışma Birliği’nden (TSU) siyasetçiler ve basın kuruluşlarının Donald Trump’ı destekleyen söylemlerde bulunarak Joe Biden’a iftira atmalarını görmezlikten geldi. DPP, ayrıca adadaki Trump destekçilerinin Florida’daki otoyollarda “Taiwanlılar Trump’ı destekliyor.” işaretini taşıyan reklam panoları satın almalarına, hatta 6 Ocak’ta ABD’de yaşanan Kongre binası olayına katılmalarına izin verdi.

DPP, ABD seçimine karışarak Çin’in ana kesiminin Mike Pompeo gibi ABD’li siyasetçilere yaptırım uygulanmasıyla ilgili açıklaması hakkında sorumsuz değerlendirmeler yaptı.

Taiwan işleri ofisinin bu konudaki tutumunu açıklayan Sözcü, DPP’nin kendi çıkarları doğrultusunda eski ABD yönetimindeki Çin karşıtı güçlerden destek arama girişiminin inkar edilemez bir gerçek olduğunu kaydetti.

Zhu, “Geçtiğimiz belli bir zaman içinde, DPP yetkilileri ve Pompeo gibi Çin karşıtı güçlerle iş birliği yaparak ‘Taiwan bağımsızlığı’ için ABD’den destek arama girişimde bulunmaktadır. ABD başkanlık seçimlerinde yanlış bir bahis koyduktan sonra bile vazgeçmeyerek Pompeo gibi ABD siyasetçileriyle birlikte ‘iş birliğinin’ meyvelerini sağlamlaştırmak için çeşitli yollara başvurdu. Taiwanlıların yaşamlarına, sağlığına ve refahına zarar vermek pahasıyla ractopamin (clenbuterol) içeren Amerikan domuzlarının ithalatına izin verdi. Bu eylemler, Taiwan bölgesindeki halk arasında büyük bir memnuniyetsizliğe neden oldu.” dedi.

Sözcü Zhu, Pompeo gibi isimlerin tarafını tutan DPP’nin tarihi cezaya uğrayacağını sözlerine ekledi.

ÇİN’İN ANA KESİMİ, TAİWAN SORUNUNDA GÜÇ KULLANMAKTAN VAZGEÇME TAAHHÜDÜNDE DEĞİL

Çin Devlet Konseyi Taiwan İşleri Ofisi Sözcüsü Zhu Fenglian, bugünkü basın toplantısında Çin Halk Kurtuluş Ordusu’nun Taiwan Boğazı bölgesinde gerçekleştirdiği fiili muharebe tatbikatlarının devletin egemenliği ve toprak bütünlüğünü kararlıkla korumayı, dış güçlerin müdahalesini ve “Taiwan bağımsızlığı” güçlerinin kışkırtmalarını hedef aldığını da belirtti.

Çin’in ana kesiminin askeri uçaklarının son zamanlarda Taiwan’ın güneybatısındaki hava savunma tanımlama bölgesinde sık sık boy göstermesini açıklayan Sözcü, “Dış güçlerin müdahalesi ve çok az sayıdaki “Taiwan bağımsızlığı” unsurlarının bölücülük  eylemlerine etkin yanıt getirmek amacıyla, güç kullanımından vazgeçme taahhüdünde bulunmayacağız ve belli önlemler alma hakkını saklı tutacağız. Bu tutumu asla değiştirmeyeceğiz” dedi.

Zhu, fiili muharebe tatbikatları sayesinde, Taiwan Boğazı’nın barış ve istikrarının, boğazın her iki yakasındaki yurttaşların ortak çıkarlarının korunabildiğini ve boğazın iki yakasının barışçıl bir şekilde yeniden birleşmesi yaklaşımının korunduğunu dile getirdi.

Sözcü, ayrıca Taiwan yararına çeşitli politika ve önlemlerin devamlı bir şekilde yerine getirilerek Taiwanlı iş insanları ve işletmelerinin ana kesimdeki kalkınma fırsatlarını paylaşarak “çifte döngü” yeni kalkınma modeline tam olarak katılmalarını ve derinlemesine entegre olmalarına kolaylık sağlandığını kaydetti.

Bahar Bayramı’nı Çin’in ana kesiminde geçirecek Taiwanlılara da değinen Sözcü Zhu, çeşitli yerlerdeki Taiwan işleri ofislerinin ilgili hizmet çalışmalarını yerine getirerek onların mutlu bir bayram tatili geçirmelerine yardımcı olacağını sözlerine ekledi.