Çin Dışişleri Bakanlığı, “Tek Çin” ilkesinin uluslararası toplum tarafından kabul edildiğini, Taiwan Adası’nın sözde “bağımsızlığı” meselesinin bir çıkmaz sokak olduğunu açıkladı.

Taiwan Adası’nın dış ilişkilerden sorumlu yetkilileri kısa süre önce, Honduras Cumhuriyeti’ndeki cumhurbaşkanlığı seçimlerini yakından takip ettiklerini, Çin’in ana kesiminin çeşitli yöntemlerle “Taiwan-Honduras” ilişkilerini bozmasını önlemek için Honduras’taki çeşitli çevrelerle temasları güçlendireceklerini dile getirdi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin bugün Beijing’de düzenlenen basın toplantısında gelişmeyi değerlendirdi.

Wang Wenbin, dünyada tek bir Çin’in bulunduğunu, Taiwan’ın da Çin’in bölünmez bir parçası olduğunu kaydetti. “Tek Çin” politikasının uluslararası toplumca kabul edilen bir ilke olduğuna dikkat çeken Wang Wenbin, bu politikada ısrarcılığın, Çin halkının ortak beklentisi olmakla beraber tarihin ve çağın ana eğilimi de olduğunu vurguladı.

Wang Wenbin, “Bu vesileyle Taiwan makamlarına ciddiyetle sesleniyoruz. Sözde Taiwan bağımsızlığı çıkmaz bir sokaktır. Para diplomasisinin de geleceği yoktur. Taiwan makamlarının dış güçlerden faydalanarak, tarihin ana eğilimine aykırı olarak yaptığı her plan eninde sonunda hüsranla sonuçlanacaktır.” dedi.