Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, ABD’nin Taiwan’ın Dünya Sağlık Örgütü’ne (DSÖ) katılmasıyla ilgili tasarısına karşı çıktıklarını söyledi.

6 Ağustos’ta ABD Senatosu’nda az sayıdaki üyelerle yapılan oylamada, “Dışişleri Bakanlığı’nın Taiwan’a DSÖ’de gözlemci statüsünün verilmesine destek planını iyileştirmesini” öngören karar tasarısı onaylandı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying bugünkü basın toplantısında konuyla iligli değerlendirmede bulundu.

Söz konusu tasarının birkaç Çin karşıtı politikacının siyasi bir manipülasyonu olduğuna dikkat çeken Hua, tasarının Tek Çin ilkesi, Çin ile ABD arasındaki üç ortak bildiri, uluslararası hukuk ve uluslararası ilişkilerin temel normlarını ciddi şekilde ihlal ettiğini belirtti.

Hua, ABD Senatosu’nun Çin’in içişlerine kabaca müdahele eylemlerine karşı çıktıklarını ve ABD nezdinde ciddi girişimlerde bulunulduğunu bildirdi.

Birleşmiş Milletler (BM) ve Dünya Sağlık Asamblesi tarafından uygulanan ilgili kararlara göre Çin’in Taiwan bölgesinin DSÖ’nün etkinliklerine katılırken Tek Çin ilkesi çerçevesinde hareket etmesi gerektiğini vurgulayan Hua, merkezi hükümetin Taiwan halkının sağlığına çok önem verdiğini, bu nedenle Taiwan’ın Tek Çin ilkesine uymak kaydıyla küresel sağlık işlerine katılımı için gereken düzenlemelerin yapıldığına değindi.

Sözcü Hua, “ABD Senatosu Çin’in Taiwan konusundaki yüksek hassasiyetini yeterince kavramalı, Tek Çin ilkesine ve Çin-ABD üç ortak bildirisine bağlı kalmalı, uluslararası hukuk ve uluslararası ilişkilerin temel normlarına uymalı, Taiwan’ı bölmeye çalışan güçlere yanlış sinyal göndermeyi bırakmalı ve Taiwan’ın sözde uluslararası alanını genişletmesine yardım sağlamayı durdurmalı.” dedi.