Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, Çin’in diğer ülkelerle birlikte altyapı tesislerinin bağlanırlığını arttırmaya hazır olduğunu vurguladı.

Zhao günlük basın toplantısında, 14-16 Ekim günlerinde Beijing’de düzenlenen 2. Birleşmiş Milletler (BM) Küresel Sürdürülebilir Ulaştırma Konferansı hakkında bilgi verdi.

Zhao, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping dün video konferans yoluyla 2. Birleşmiş Milletler (BM) Küresel Sürdürülebilir Ulaştırma Konferansı’nın açılış törenine katılarak bir konuşma yaptığını anımsattı.

Çin’de güçlü ulaşım ülkesi inşasının hızlandırıldığına dikkat çeken Zhao, Çin’in küresel kapsamda deniz ulaşımı bağlanırlık boyutu en yüksek ve en büyük mal ticaret hacmine sahip ekonomi haline geldiğini dile getirdi.

Zhao, Covid-19 salgının sürdüğü bu günlerde Çin-Avrupa yük treni seferlerinin ve diğer ülkelere seferler yapan yük gemilerinin işleyişlerinin sürdürülmesinin küresel endüstri ve tedarik zincirlerindeki istikrarın korunmasına katkıda bulunduğunu, bunun ayrıca Çin’in üzerine düşen sorumluluğu yerine getirdiğinin bir göstergesi olduğunu kaydetti.

Cumhurbaşkanı Xi’nin Çin Uluslararası Sürdürülebilir Ulaştırma İnovasyon ve Bilgi Merkezi’nin kurulacağını açıkladığını da hatırlatan Zhao, Çin’in diğer taraflarla birlikte yüksek nitelikli Kuşak ve Yol inşasını ortaklaşa ilerletmeye, Yeşil İpek Yolu ve Dijital İpek Yolu inşasını hızlandırmaya, küresel ulaşım gelişimine katkılarda bulunmaya devam edeceğini ifade etti.

2. Birleşmiş Milletler (BM) Küresel Sürdürülebilir Ulaştırma Konferansı’nın açılışına 171 ülkeden temsilciler katıldı. Açılışta Xi’nin dışında, Rusya, Türkmenistan, Etiyopya ve Panama devlet başkanları ile Hollanda Başbakanı ve BM Genel Sekreteri de konuşma yaptı.