Çin Dışişleri Bakanlığı, Tek Çin ilkesine ve Çin’in birleşme sürecine karşı meydan okuma niteliğindeki tüm girişimlerin kararlılıkla püskürtüleceğini açıkladı.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı Antony Blinken dün basına verdiği demeçte ülkesinin, Taiwan’ın öz savunma kapasitesini teminat altına alma taahhüdü verdiğine işaret etti. Blinken, birçok ülkenin, Taiwan Boğazı’nın iki yakası arasındaki mevcut siyasi düzenin tek taraflı olarak askeri güç kullanılarak bozulmasını, barışa ve güvenliğe dev tehdit olarak gördüğünü iddia etti.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin bugün Beijing’de düzenlenen olağan basın toplantısında konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Sözcü Wang, ABD tarafının gerçekleri hiçe sayarak iddialarda bulunduğuna ve bu şekilde uluslararası hukuku ihlal ettiğine dikkat çekti.

Wang Wenbin, dünyada tek bir Çin’in bulunduğunu ve Taiwan Adası’nın Çin’in bir parçası olduğunu vurgulayarak, bunun değiştirilemez bir tarihi ve hukuki gerçek olduğunu, bu gerçek karşısındaki hiçbir meydan okumaya müsaade edilmeyeceğini belirtti.

Çinli Sözcü, “Dünyada 180 ülke Tek Çin politikasını tanıyarak destekliyor. Uluslararası toplumun Tek Çin ilkesinde ısrarcı olma zemini taş gibi sağlamdır. Çin’in birleşmesi engellenemez bir tarihi eğilimdir. Taiwan makamları ve ‘Taiwan’ın bağımsızlığı’ndan yana bir avuç grup Tek Çin ilkesine meydan okumaya kalkışıyor, onlar Taiwan Boğazı’nın iki yakası arasındaki gerginliğin temel nedeni. Çin hükümeti ve uluslararası toplum bu güçlere katiyetle karşı çıkıyor. Tek Çin ilkesine ve Çin’in birleşme sürecine yönelik her türlü meydan okuma girişimi kararlılıkla püskürtülecektir.” ifadelerini kullandı.