Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, Tek Çin ilkesine ve 2758 sayılı BMGK kararına meydan okumaya çalışanların kesinlikle büyük bir hezimete uğrayacağını söyledi.

Wang Wenbin, bugün düzenlenen basın toplantısında, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in Taiwan’ın Birleşmiş Milletler’e (BM) anlamlı “katılımının” siyasi değil pragmatik bir mesele olduğu iddiasına ve Çin’in Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) 2758 sayılı kararını suistimal ettiği eleştirilerine yanıt verdi.

Wang, 50 yıl önce BMGK tarafından 2758 sayılı kararın onaylanmasından önce ABD dâhil az sayıdaki ülkenin Taiwan yönetiminin BM’deki koltuğunu korumak için iki yasa tasarısı gündeme getirdiklerini, ancak tasarılardan birinin onaylanmadığını ve 2758 sayılı kararın kabul edilmesi ve Çin Halk Cumhuriyeti’nin (ÇHC) BM’deki meşru konumunu kazanmasıyla birlikte diğer yasa tasarısının da etkisiz hâle geldiğini kaydetti.

Taiwan’ın Çin topraklarının ayrılmaz bir parçası olduğunu dile getiren Wang Wenbin, BM sisteminin, uzman kuruluşlarının ve BM Sekreterliği’nin Taiwan’la ilgili işlerde Tek Çin ilkesine ve 2758 sayılı BMGK kararına uyması gerektiğine işaret etti.

Wang Wenbin, “Tek Çin” ilkesine ve 2758 sayılı BMGK kararına meydan okumaya çalışanların 50 yıl öncekinden de daha büyük bir hezimete uğrayacaklarını vurguladı.