Çin Dışişleri Bakanlığı, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) yeni yönetiminin Çin’in teknoloji şirketlerine mesnetsiz baskı ve kısıtlamaları durdurarak, Çin ve ABD’nin teknoloji alanındaki iş birliğine elverişli bir ortam oluşturması gerektiğini açıkladı.

ABD’li medya kuruluşu Protocol dün Amerikalı teknoloji çalışanlarına yönelik bir anketin sonuçlarını yayımladı. Ankete katılanların yüzde 56’sı, ABD’nin Çinli teknoloji şirketlerine uyguladığı kısıtlamanın aşırı olduğunu savunuyor. Katılımcıların yüzde 60’ı ise ABD’nin Çinli teknoloji şirketleriyle daha sıkı iş birliği yapmasını destekliyor. Yüzde 58’lik bir dilim de ABD ve Çin arasındaki “soğuk savaş”ın ABD’nin teknoloji ve bilim sektörünü zedeleyebileceği yönünde görüş bildiriyor.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian bugün Beijing’de düzenlenen olağan basın toplantısında anket sonuçlarını değerlendirdi.

Sözcü Zhao, ABD’nin eski yönetiminin teknolojideki tekelliğini korumak için teknolojik ve bilimsel meseleleri siyasileştirmeye ve ulusal güvenlik konseptini kötüye kullanmaya çalıştığına işaret ederek, ABD’nin bu girişiminin, çağın ana eğilimi ve piyasa ekonomisi kurallarıyla örtüşmediğini kaydetti.

Zhao Lijian, “ABD’nin yeni yönetimi, Amerikan şirketlerin objektif sesine kulak verip Çin ve ABD arasındaki teknoloji iş birliğine doğru bir tavırla yaklaşmalı ve Çinli şirketlere baskı ve kısıtlamalarını durdurmalıdır. ABD, iki ülkenin bilim ve teknoloji alanındaki iş birliği ve değişimleri için elverişli bir ortam oluşturmalı ve teknolojinin küresel gelişimine destek vermelidir.” diye konuştu.