Global Times

Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komitesi Siyasi Büro Üyesi ve ÇKP Merkez Komitesi Dış İlişkiler Komisyonu Bürosu direktörü Yang Jiechi, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan’ın talebi üzerine çarşamba günü Sullivan ile bir telefon görüşmesi yaptı. Yang ABD’nin, Taiwan sorununa ilişkin son zamanlardaki eylemleri ve açıklamalarının tamamen farklı olduğunu belirterek, ABD’nin “Taiwan kartını” oynamada ve yanlış yolda gitmede ısrar etmesi halinde, durumun kesinlikle ciddi tehlikeye yol açacağı uyarısında bulundu. Yang, Çin’in egemenliği ve güvenlik çıkarlarını korumada kararlı adımlar atacağına ve ABD’nin, Çin’in sözünü tutacağını hesaba katabileceğine işaret etti.  

“ABD, Çin’in sözünü tutacağını hesaba katabilir” ifadesi, ABD’ye sert bir uyarıdır. Bir süredir ABD, “Taiwan kartını” oynamada giderek daha da paranoyak davranıyor. ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, “Covid-19 testinin pozitif” çıkması yüzünden Taiwan Adası’nı ziyaret etme saçmalığını erteledi. ABD Dışişleri Bakanlığı’nın internet sitesi, “Taiwan Çin’in parçasıdır” ifadesini de kapsayan önemli bir içeriğini sildi. Bunlar Çin’e karşı açık kışkırtıcı davranışlardı. Dahası, Taiwan Adası ABD Başkanı Joe Biden’ın, Güney Kore ve Japonya ziyaretleri sırasında ABD ve müttefikleri arasındaki önemli bir başlık olacak. Japonya medyası, Biden ve Japon mevkidaşının yapılacak zirveden sonraki ortak açıklamasının Ukrayna ile birlikte Taiwan Adası’nı da kapsayacağını yazdı. ABD ve uşakları, Taiwan sorunu konusunda “salam dilimleme” taktiğinin hızını ve kapsamını süratlendirdi. 

ABD TAIWAN KARTINI OYNAMAKTAN VAZGEÇMİYOR

Washington, Çin ile ticaret savaşı başlatması, Covid-19 salgınının kaynağını belirlemeyi siyasallaştırması, Hong Kong’da “güzel bir görünüm” inşa etmeye çalışması, Xinjiang’da “soykırım” için suç isnat etmek gibi bütün hilelerin işe yaramadığı önceki kampanyaların başarısız olmasından sonra yavaş yavaş Taiwan sorununu Çin’in kontrol altına almak için koz olarak görüyor. Bu arada Rusya-Ukrayna çatışmasının gelişimi Washington’ın hayal gücüne ilham verdi. Bazı Amerikalı siyasetçiler ve kamuoyu, Taiwan Adası’nı Rusya-Ukrayna çatışması anlatılarına çekme çılgınlığında kaybetti. Çin’in temel çıkarları konusunda daha küstah, kavgacı ve pervasız oldular.  

ABD, Ukrayna krizinden faydalandığını düşünürse ve bu yüzden Çin’in iradesi ve kapasitesini hafife alırsa, bu pişmanlık duymak için çok geç kalacağı büyük bir stratejik yanlış hesap olacağının kanıtı olacak. Taiwan sorunu konusunda manipülasyonu artırmak, “Çin ve ABD arasındaki en büyük barut fıçısının” kenarına kibrit çakmaktır. Washington, Tsai Ing-wen ve benzerlerinin ABD için savaşmasına “moral” desteği vermek istiyorsa, bu imkânsız bir girişim olacak ve Taiwan Adası’ndaki ayrılıkçı Demokratik İlerleme Partisi (DPP) yetkililerini çıkmaz sokağa sürükleyecektir. 

Son zamanlarda Washington, Taiwan yetkililerini Çin ana karasıyla “asimetrik savaş” yürütmesi için büyük miktarda hareketli ve ölümcül silahlar satın almaya ikna etmeye çalıştı. ABD’de bazıları, “Çin ana karası Taiwan’a saldırdığı zaman ABD ordusunun Taiwan’a yardım etmesi için Taiwan’ın altyapısını yok etmesi gerektiği” yönündeki yanlış düşünceyi savundular. ABD, Çin ile stratejik rekabetinde bir piyon olarak Taiwan’ın değerini tam olarak kullanmak için, Taiwanlı yetkililerin ana karanın yeniden birleşme çabalarına “yakıp yıkma” ve “meskûn mahallede muhabere” ile karşılık verme fikrini kabul etmesine izin verecek gibi görünüyor. Bu tür kötü niyetlerle ve “Taiwan’ı kurtarma” bahanesi altında böyle bir ABD müttefiklerine ve DPP yetkililerine güvenlik sağlayabilir mi? Taiwan sorununu manipüle etmek için Washington’ı takip eden bu güçler kesinlikle kendi kendilerini ateşe atacaklar. 

ÇİN’İN ERKEN UYARISI ÖNEMLİ

Yeni Çin’in tarihini bilen herkes Çin’in erken uyarısının önemi konusunda nettir: “Ancak günü geldiğinde, size uyarıda bulunmadığımızı söyleme.” Çin’in sert sözlü uyarıları asla insanları korkutmak anlamına gelmiyor, ancak harekete geçme kararlılığı ve belirli eylem planlarını kapsamaktadır. Washington’ın, bir şey söyleyip ve başka bir şey yapmaya alışkın siyasetçilerinin aksine, Çin konuştuğu gibi davranan bir ülkedir ve bu iliklerine kadar işleyen kültürel bir gendir. Taiwan sorunu Çin’in temel çıkarlarını ilgilendiriyor ve bir “istisna” olmayacak. Çin, Taiwan sorununun barışçıl çözümü için elinden geleni yapacak, ancak herhangi bir “Taiwan’ın bağımsızlığı” riskiyle en güçlü kararlılık ve en uygun hazırlıklarla kaçınılmaz olarak ilgilenecektir. 

Diğer bir deyişle, ulusal birliğimizi ve egemenliğimizi korumak için hesaplaşmaktan çekinmeyeceğiz ve gelen herhangi bir düşmanla savaşmaktan korkmayacağız. Onlarca yıl önce eski silahlarla ve ciddi yetersiz lojistik tedarikle Çin Halkının Gönüllü Ordusu Yalu Nehri’ni büyük bir güç ve görkemle geçerek, ABD ordusunun yenilmezlik efsanesini yerle bir etti. Bugün Çin Halk Kurtuluş Ordusu (ÇHKO) ana vatanını savunma iradesinde eşit derecede dayanıklı ve gücü eskisine nazaran daha da fazladır. 

ABD’ye, “Taiwan sorununu eline yüzüne bulaştırmanın ikili ilişkilerde yıkıcı etkileri olacağını” hatırlatmak isteriz. ABD bunu düşünmelidir ve aynı zamanda diğer taraflara da hatırlatmak gerek: ‘’Çin ulusu düşmanla ölümüne savaşma cesaretine sahiptir -bu tür bir ruh hali ne zaman olursa olsun yanlış hükümlere izin vermeyecektir.”