Çin Ticaret Bakanlığı Sözcüsü Gao Feng, bugün düzenlenen basın toplantısında, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Çin’e uyguladığı ek gümrüklerini ve yaptırımları bir an önce kaldırması gerektiğini söyledi.

ABD Nüfus Sayım Bürosu tarafından önceki gün yapılan açıklamada, Çin’in ABD’den 2017 yılı seviyesinin 200 milyar dolar üzerinde tarım ürünü, nihai ürün, enerji ve hizmet satın alma taahhüdünü yerine getirmediği belirtildi. ABD’li yetkililer Çin’e “somut adımlar atma” çağrısı yaptı.

Sözcü Gao Feng, Çin ve ABD arasındaki birinci faz anlaşmanın hem iki ülke hem de tüm dünya için olumlu bir adım olduğuna dikkat çekerek, Çin’in anlaşmanın yürürlüğe girmesinden bu yana salgının etkileri, küresel ekonomideki durgunluk ve tedarik zincirindeki kesintiler gibi birçok olumsuz koşulla başa çıkarak anlaşmanın karşılıklı olarak uygulanmasını teşvik ettiğini belirtti.

Gao Feng, ABD’nin Çin’e uyguladığı ek gümrük vergilerini ve yaptırımları bir an önce kaldırarak, iki ülke arasındaki ticaret iş birliğinin genişletilmesi için daha iyi koşullar yaratması gerektiğini dile getirdi.