Çin Halk Cumhuriyeti Büyükelçiliği Kültür Ataşesi Shi Ruilin, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu. Shi, Çin-Türkiye diplomatik ilişkilerinin 50’nci kuruluş yıl dönümünü değerlendirdi.

Geçen 50 yılda Türkiye ve Çin’in ekonomi, siyaset ve kültür alanlarındaki iş birliğinde önemli ilerleme kaydettiğini ifade eden Shi Ruilin, özellikle 2010 yılında stratejik iş birliği ilişkisinin kurulmasına dikkat çekti.

ÇİN VE TÜRKİYE ARASINDA PEK ÇOK ALANDA İŞ BİRLİĞİ SÜRÜYOR

Stratejik iş birliğinin sağlanmasının ardından siyaset, ekonomi, bilim ve teknoloji alanlarındaki iş birliğinin hızla geliştiğini belirten Shi’nin açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“İki tarafın ortak girişimi olan Kuşak Yol projesinde ve çeşitli alanlarda yapılan iş birlikleriyle olumlu sonuçlar elde edildi.

2015 yılında Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Antalya’da Kuşak ve Yol İnisiyatifi ile Orta Koridor projesinin uyumlandırılmasına dair ortak mutabakat zaptını imzaladı. Böylece karşılıklı yarara dayalı iş birliğinin derinleşmesi ve ortaklaşa iş birliğinin sonuçlarının paylaşılmasına yeni bir ivme kazandırıldı ve iki dost ülke için yeni bir sayfa açıldı.

Çin-Türkiye iş birliği güçlü bir ivme ve büyük bir potansiyel göstererek ticaret, yatırım ve finans alanlarında hızla gelişti. 2020’de Covid-19’a rağmen yüzde 15,6 artırarak 24 milyar dolara ulaştı. Çin, Türkiye’den ithalatı artırmak için aktif önlemler aldı. Kiraz, Antep fıstığı, süt ürünleri, su ürünleri ve kümes hayvanları gibi yüksek kaliteli tarım ürünleri Çinli tüketiciler tarafından memnuniyetle karşılandı. 2020 sonuna kadar Çin’in Türkiye’nin tüm sektörlerine yaptığı doğrudan yatırım 1 milyar 920 milyon doları buldu.

TÜRKÇE VE ÇİNCE ÖĞRENİM İMKÂNLARI

Yazılı ve sözlü olarak dil insan uygarlığının önemli bir taşıyıcısı. Dil insanların iletişim kurması için bir köprü. Çin ile Türkiye arasındaki ilişkilerin gelişmesi sonucunda halkların gidiş gelişleri hızlandırması ve ticaretin artırılması sonucunda çevirmen ihtiyacı doğmaya başladı. Hem Çin, hem de Türkiye birbirinin dilini öğrenme gerekliliğinin farkında.

İki ülke eğitim bakanlığının desteğiyle Türkiye’de üniversitelerde ve liselerde Çince eğitim yoğunlaştı. Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) başta olmak üzere Türkiye’de 4 üniversitede Konfüçyus Merkezi açıldı. Bu merkezler Türkiye’de Çince öğrenmek isteyenlere büyük fayda sağladı. Aynı zamanda Çin’de de Türk dili büyük ilgi görmüştür. Geçen haziran ayında Beijing’de açılan Yunus Emre Enstitüsü Türk Kültür Merkezi’nin de Türk dilinin tanıtılması ve öğrenilmesine katkıda bulunacağını inanıyorum.

PANDEMİDE TÜRKİYE-ÇİN DAYANIŞMASI

2020 yılında aniden ortaya çıkan Covid-19 salgını karşısında Çin ve Türkiye mevcut zorlukların üstesinden gelmek için birbirine yardım etti. Tıbbi malzeme ve aşı konusunda verimli iş birlikleri gerçekleştirildi. Omuz omuza salgınla mücadele edildi. Çin, Türkiye’ye 50 milyon doz Covid-19 aşısı sağladı. Türkiye ile aşının ortak üretiminin yapılması için gerekli hazırlıklar yapılıyor.

Çin, Türkiye ile aşı iş birliğini geliştirmeye ve insanlık için ortak bir sağlık topluluğunun oluşturulmasına da hazır.”