Çin Dışişleri Bakanlığı, Ukrayna’daki krizin asıl kışkırtıcılarının bu krizdeki rollerinden ders alıp, gerekli sorumluluklarını yerine getirmeleri, gerginliği yumuşatmak için gerçekçi adımlar atmaları gerektiğini açıkladı.

Çin Dışişleri Bakanlığı, Ukrayna’daki krizin asıl kışkırtıcılarının bu krizin meydana gelmesinde üstlenmesi gereken sorumluluklarını diğer ülkelere dayatmamaları gerektiğini vurguladı.

Batı medyası son günlerde Çin tarafının Rusya’nın özel askeri operasyon planını önceden bildiğini iddia ederek, Çin’i karalamaya çalıştı. Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcü Wang Wenbin, bugün düzenlenen basın toplantısında bu gelişmeyi değerlendirdi.

Çinli sözcü Wang Wenbin, “Son günlerde uluslararası medya kuruluşlarının birçok kez atıfta bulunduğu gibi, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) eski Sovyetler Birliği’ndeki büyükelçisi George Frost Kennan 90’lı yıllarda dönemin ABD yönetimine bir öneride bulunmuştu. George Frost Kennan, NATO’nun Rusya’ya karşı sürekli genişlemesini ABD’nin dış politikası açısından ölümcül bir hata olarak nitelendirmişti. Ancak ne yazık ki, ABD yönetimi bu öneriye kulak tıkadı. Uluslararası ilişkilerde tanınmış ABD’li uzman Thomas Friedman kısa süre önce yazdığı bir makalede, ABD’nin NATO’nun doğuya genişlemesi yönündeki politikasının Rusya-ABD ikili ilişkilerinin kötüleşmesine yol açtığını, ABD yönetiminin, bu krizin önemli sorumluluğunu üstlenmesi gerektiğini kaydetti. ABD Kongresi’nin eski üyesi Tulsi Gabbard ise ABD Başkanı Joe Biden’in Ukrayna’nın NATO’ya alınmama garantisini vermekle, bu krizi sonlandırabileceğini ve savaşı önleyebileceğini, ancak Biden yönetiminin bu garantiyi vermediğini savundu.” diye konuştu.

Çinli sözcü Wang Wenbin, Çin tarafının ABD’nin Rusya’nın Birleşmiş Milletler (BM) misyonundaki 12 diplomatını sınır dışı etmesini yakından takip ettiğini de açıkladı.