Çin’in Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Zhang Jun, Çin’in Ukrayna durumu hakkındaki tutumunu açıklayarak, Ukrayna sorununun yeni Minsk Anlaşması temelinde çözülmesi gerektiğini vurguladı.

Zhang Jun, BM Güvenlik Konseyi’nde dün Ukrayna’daki duruma ilişkin olarak düzenlenen açık oturumda, yeni Minsk Anlaşması’nın bütün tarafların kabul ettiği, Güvenlik Konseyi’nin 2202 sayılı kararıyla onaylanan, Ukrayna sorununu çözebilecek bağlayıcı bir temel siyasi belge olduğunu ve ilgili tarafların bu anlaşmayı kapsamlı ve etkili şekilde uygulaması gerektiğini söyledi.

Ukrayna sorununun çözülmesi için yeni Minsk Anlaşması’nın yerine getirilmesi gerektiğine işaret eden Zhang Jun, “Çin, ilgili taraflardan yapıcı bir tavırla, yeni Minsk Anlaşması’nın uygulanması sürecinde ortaya çıkan fikir ayrılıklarını diyalog yoluyla çözmelerini, yol haritası ve takvim belirleyerek, anlaşmayı bir an önce yerine getirip, Ukrayna krizinin siyasi çözümünü sağlamak için uygun koşullar yaratmalarını bekliyor.” dedi.

Çin’in gerginliğin gevşetilmesine faydalı bütün çabaları desteklediğini dile getiren Zhang Jun, “Rusya ile Fransa ve Almanya gibi Avrupa ülkelerinin liderlerinin son zamanlarda bulundukları diplomatik temaslar Çin’in dikkatini çekti. Müzakere yoluyla dengeli, etkili ve sürdürülebilir bir Avrupa güvenlik mekanizmasının sağlanması, Avrupa’da kalıcı barış ve istikrarın gerçekleşmesi için sağlam bir temel atacak. Çin, Avrupa ülkelerinin kendi çıkarlarına uygun stratejik karar vereceklerine inanıyor. Çin, BM Genel Sekreteri’nin gerginliği gevşetmek için gösterdiği arabuluculuk çabalarını destekliyor.” ifadelerini kullandı.

Zhang Jun ayrıca, NATO’nun üyelerini genişletmesinin, Ukrayna gerginliğinin çözülmesinde kaçınılamaz bir mesele olduğuna dikkat çekti.

Soğuk Savaş bitiminden sonra, NATO’nun defalarca genişlemesinin, ortak güvenliği beraber savunma yönündeki çağın akımına aykırı olduğunu belirten Zhang, bir ülkenin güvenliği için diğer ülkelerin güvenliğine zarar verilmemesi ve bölgesel güvenliğin askeri grubu güçlendirmek ve hatta genişletmek yoluyla güvence altına alınmaması gerektiğini vurguladı.

Zhang, “Çin, ilgili ülkelerin tarihten ders alıp, ortak, kapsamlı, iş birliğine dayalı ve sürdürülebilir güvenlik değeri temelinde, dünya barışı ve bölge istikrarına faydalı adımlar atmaları çağrısında bulunuyor.” diye konuştu.