Çin’in Birleşmiş Milletler’deki (BM) daimi temsilcisi Zhang Jun, dün yaptığı konuşmada uluslararası toplumun Ukrayna sorununun olumsuz etkisini ortaklaşa kontrol altına alması gerektiğini belirtti.

BM Güvenlik Konseyi’nde dün Ukrayna sorunu ele alındı.

Çinli temsilci Zhang Jun, yaptığı konuşmada, Çin’in defalarca tutumunu açıkladığını, ateşkesin gerçekleştirilmesi için çabaların artırılmasının acil ve öncelikli görev olduğunu vurguladı.

BM Genel Sekreter Antonio Guterres, geçen hafta Rusya ve Ukrayna’yı ziyaret edip iki ülkenin liderleriyle bir araya gelerek, ateşkesin bir an önce sağlanması için etkili diyalog koşullarının yaratılması çağrısında bulunmuştu. Genel sekreter ayrıca insani durumu yumuşatmak için yorulmadan çaba harcamaya devam ediyor. Genel sekreterin ziyaretinin ardından, BM ve Uluslararası Kızılhaç Komitesi arasındaki koordinasyon ve Rusya ile Ukrayna arasındaki anlaşma sayesinde, çok sayıda sivil Mariupol dahil çeşitli yerlerden tahliye edildi.

Bundan memnuniyet duyduklarını belirten Zhang Jun, çatışan iki tarafı temkinli olmaya, masum sivillere ve sivil tesislere zarar vermekten kaçınmaya, kadın ve çocuklar gibi savunmasız grupların insani yardıma ulaşmalarına öncelik vermeye çağırdı.

Zhang, ayrıca ilgili tarafların personel tahliyesi ve insani yardım koridorlarının güvenli ve sorunsuz akışını gerçekleştirmesi ve uluslararası insani yardım kuruluşların Ukrayna ve komşu ülkelerin insani yardım baskısıyla başa çıkmasına yardım sağlaması gerektiğini vurguladı.

Silah sağlanmasının barış getirmeyeceğine dikkat çeken Zhang Jun, diyalog ve müzakerenin anlaşmazlıkları çözebilen tek yol olduğunu belirtti. Zhang, uluslararası toplumun Rusya-Ukrayna müzakeresi için olumlu koşullar yaratarak siyasi çözüme yararlı olan işler yapması gerektiğini sözlerine ekledi.

Çinli temsilci, uluslararası toplumu makro politika koordinasyonunu güçlendirerek Ukrayna’daki çatışmanın olumsuz etkilerini birlikte etkin bir şekilde yönetmeye çağırdı.

Ukrayna krizinin derin bir ders verdiğine işaret eden Zhang Jun, NATO’nun Soğuk Savaş’tan sonra defalarca doğuya genişlemesinin Avrupa’yı daha güvenli hale getirmeyip çatışma tohumlarını ektiğini hatırlattı.

Zhang, “Savunma örgütü olduğunu iddia eden NATO, sebepsiz yere egemen ülkelere savaş açarak dev insani felaketlere yol açtı. NATO, 7 Mayıs 1999’da Yugoslavya’daki Çin Büyükelçiliği’ni bombalayarak üç Çinli gazetecinin ölümü ve 20’den fazla Çinli diplomatın yaralanmasına neden oldu. Çin halkı, bu vahşi eylemi unutmayacak ve bu tür olayların tekrar sahnelenmesine izin vermeyecek.” dedi.

Zhang Jun, Çin’in NATO’nun eski güvenlik kavramlarına bağlı kalarak Avrupa’da, hatta Asya-Pasifik ve tüm dünyada gerginlik yaratmasına kararlılıkla karşı çıktığını, NATO’nun tavrını yeniden gözden geçirmesi gerektiğini vurguladı.

Zhang Jun, çeşitli ülkelerin BM Şartı’na bağlılığını yineleyerek güvenliğin bölünmezliği ilkesine sadık kalması ve müzakere yoluyla dengeli, etkin ve sürdürülebilir küresel ve bölgesel güvenliğin çerçevesini oluşturması gerektiğinin altını çizdi.