Çin Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada ülkeler arasındaki iş birliğinin çağın genel eğilimine ve halkın isteğine uyması gerektiği kaydedildi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, günlük basın toplantısında gazetecilerin Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden’in Mayıs’ta Japonya ve Güney Kore’ye yapacağı ziyaretle ilgili sorularını yanıtladı.

Beyaz Saray tarafından yapılan açıklamada Biden’in Mayıs’ta Güney Kore ve Japonya’yı ziyaret edeceği, ziyaretin Biden yönetiminin “açık ve özgür Hint-Pasifik” taahhüdünün de bir göstergesi olacağı, Biden’in ziyareti kapsamında Avustralya, Japonya, Hindistan ve ABD’den oluşan ve “Quad” olarak bilinen grubun toplantısına da katılacağı kaydedildi.

ABD’nin bu girişimini değerlendiren Wang, Çin’in öteden beri ülkeler arasındaki iş birliği ve bölgesel inisiyatiflerin çağın genel eğilimine ve halkın isteğine uyması ve bölgedeki barış, istikrar ve refahın ilerletilmesine yararlı olması gerektiği kanasında olduğunu vurguladı.

Kapalı ve başkalarını dışlayan küçük çetelerin geliştirilmesi ve bölgedeki ülkeler arasındaki karşılıklı güven ve istikrara zarar verilmesinin doğru olmadığına işaret eden Wang, “Quad” olarak bilinen mekanizmanın Soğuk Savaş, sıfır toplamlı oyun ve askeri zıtlaşma zihniyetleriyle dolu olduğunu, ne çağın eğilimine ne de halkın iradesine uyduğunu ifade etti.