Çin Dışişleri Bakanlığı, uluslararası arenada Xinjiang’a objektif bakanların sayısının gittikçe çoğaldığını, Batılı medya kuruluşlarının Xinjiang’ı karalamaya var gücüyle kalkıştığı bir dönemde bu objektif görüşlerin çok daha değerli olduğunu açıkladı.

Singapur’da yayın yapan Lianhe Zaobao gazetesinde kısa süre önce “Xinjiang menşeli pamuklar hakkında” başlıklı makaleye yer verildi. Makalede, Xinjiang sakinlerinin “zorla çalıştırıldığı” iddiasının gerçeği yansıtmadığı belirtildi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian günlük basın toplantısında makaleyi değerlendirdi.

Uluslararası arenadaki objektif değerlendirmeleri örneklendiren Zhao Lijian, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) merkezli Project Syndicate adlı haber sitesinde kısa süre önce Xinjiang’da soykırım iddiasını çürüten bir makale yayımlandığını, Norveç’in eski Floibanen Belediye Başkanı’nın bu konuda rapor hazırladığını, Fransız yazar Maxime Vivas’ın da “Uygurlara ilişkin yalan haberlerin sonlandırılması” adlı bir kitap yazdığını ve The Grey Zone sitesinin de Xinjiang’la ilgili iddiaların perde arkasını gözler önüne seren bir makale yayımladığını söyledi. Zhao Lijian, tüm bunların uluslararası arenada Xinjiang meselesini objektif şekilde ele alanların gittikçe çoğaldığını gösterdiğini vurguladı.

Çinli sözcü, “Yabancı muhabirler, önyargılarla kör olmamalı, kendi kalemleri ve objektifleriyle Xinjiang’daki gerçekleri dünyaya anlatmalı. ” diye konuştu.