Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, Rusya ve uluslararası toplumla birlikte gerçek çok taraflılığı desteklemeye ve uluslararası ilişkilerin demokratikleşmesini teşvik etmeye hazır olduklarını ifade etti.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya ve Çin’in mevcut ikili iş birliği modelinden memnun kaldıklarını ve Çin-Rusya ilişkilerinin tarihin en üst seviyesinde bulunduğunu vurguladı.

Sergey Lavrov, Çin-Rusya ilişkileri modelinin Soğuk Savaş sırasındaki ittifak çerçevesinde ülke arasındaki iş birliği seviyesini belli ölçüde aştığını ifade etti.

Zhao Lijian, bugün düzenlenen basın toplantısında, konuyla ilgili bir soruyu cevaplarken, yeni dönemde Çin-Rusya kapsamlı stratejik iş birliği ortaklığının altın gibi sağlam olduğunu hatırlattı.

Çin ve Rusya’nın dünyanın istikrar sağlayıcı güçler haline geldiğini dile getiren Zhao Lijian, iki tarafın ittifak kurmama, çatışmama ve üçüncü tarafı hedef almama ilkesine bağlı kalarak ve birbirinin temel çıkarlarına saygı göstererek, adaleti desteklediğini ve Birleşmiş Milletler’in (BM) çekirdeğinde bulunduğu uluslararası sistemi ve uluslararası hukuka dayalı uluslararası düzeni koruduğunu ifade etti.