Çin Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Kanada yönetimi, Huawei Mali İşler Direktörü Meng Wanzhou’yu derhal serbest bırakmaya çağrıldı.

Filipinler Dışişleri Bakanı Teodoro L. Locsin Jr., Twitter’den yaptığı açıklamada, Kanada’nın Meng Wanzhou’yu keyfi şekilde gözaltına almasını eleştirdi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, günlük basın toplantısında, konuyu değerlendirdi. Zhao, tüm olguların, Meng Wanzhou konusunun siyasi bir olay niteliği taşıdığını en başından beri gösterdiğini belirtti.

Sözcü, “Washington yönetimi, bu meseleyi herhangi bir hukuki gerekçeyle değil, Çinli teknoloji şirketine baskı yapmak ve Çin’in teknolojik gelişmesini engellemek için ortaya çıkardı. Kanada hükümeti de ABD’nin suç ortağı olarak hareket etti. Bu girişim, yabancı uyruklu kişilerin keyfi olarak gözaltına alınmasına bir örnektir. Uluslararası toplum gerçeklerin çok net bir şekilde farkında.” diye konuştu.

Sözcü, Kanada’yı hatasından derhal dönerek, Meng Wanzhou’yu serbest bırakmaya ve Meng’in Çin’e güvenli bir şekilde dönmesini sağlamaya çağırdı.

Filipinli bakan, geçtiğimiz günlerde Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Sizi iş hayatında mağlup eden Çinli bir üst düzey kadın yöneticiyi gözaltına almanız, devletler arası ilişkiler bakımından, yabancı uyruklu bir vatandaşın keyfi şekilde gözaltına alınması anlamına geliyor.” ifadesini kullanmıştı.