Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, uluslararası toplumun Suriye krizinden ders alması gerektiğini, Suriye’nin içişlerine karışılması nedeniyle büyük bir kaosa sürüklendiğini belirtti.

2021, Suriye krizinin 10. yılı. Suriye, on yıldır yasa dışı işgal, terörizm ve tek taraflı yaptırım gibi sıkıntılarla karşı karşıya. Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri’nin Suriye Özel Temsilcisi Geir Pedersen, BM Güvenlik Konseyi’nde, Suriye krizinin çözülmesi için konseyin daimi üyeleri dahil bütün ilgili tarafların katılacağı yeni bir uluslararası mekanizmanın kurulması gerektiğini ifade etti.

Günlük basın toplantısında konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Sözcü Zhao, uluslararası toplumun Suriye krizinden ders alması gerektiğini, içişlerine karışılması ve baskılara maruz kalması nedeniyle Suriye’nin büyük bir kaosa sürüklendiğini dile getirdi.

Zhao, Suriye’nin geleceğinin Suriyeli vatandaşların eline bırakılması ve uluslararası toplumun Pedersen’in çalışmalarına destek vererek Suriye krizinin çözülmesinde yapıcı rol oynaması gerektiğini sözlerine ekledi.