Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, sözde Uygur Mahkemesi’nin hukukla hiçbir ilgisinin olmadığını ve yüzde yüz Çin karşıtı bir şov olduğunu söyledi.

İngiltere’deki sözde “Uygur Mahkemesi”nde kısa süre önce yapılan duruşmada, Çin hükümeti Xinjiang’da insan haklarını ihlal etmekle suçlandı.

Günlük basın toplantısında konuya değinen Sözcü Zhao Lijian, sözde mahkemenin İngiltere’de kayıtlı özel bir şirket olduğuna işaret ederek, sözde tanıkların da yalancı şahitlik konusunda yasal sorumluluk taşımadıklarını belirtti.

Zhao, “Bu mahkemenin sadece şov olduğunu, gerçeklerle alakası olmadığını gördük. Mahkemede yalnız varsayım ve sonuç var, varsayımları kanıtlayıcı deliller yok. Bu hukuka karşı bir hakarettir, adaletin korunduğunu söylemek mümkün değildir. ” ifadelerini kullandı.

Sözde mahkemenin en büyük sponsorunun bölücülüğü savunan ve Çin karşıtı Dünya Uygur Kongresi olduğunu kaydeden Zhao Lijian, sözde mahkeme başkanının da uluslararası insan hakları alanında kötü ün sahibi ve çeşitli Çin karşıtı güçlerle yakın ilişki içindeki Geoffrey Nice olduğunu vurguladı.

Sözcü, duruşmaya katılan sözde uzmanlar arasında Avustralya Stratejik Politika Enstitüsü ve Adrian Zenz gibi uzun süredir Çin’i karalama girişimlerinde bulunan kuruluş ve şahısların yer aldığını, sözde tanıkların var olmayan çeşitli zulüm olayları yaratan aktörler olduğunu belirtti.

Zhao Lijian, Çin karşıtı güçlerin kasıtlı olarak hangi saçmalıkları sergilediğinin bir önemi olmadığına, Xinjiang dâhil olmak üzere Çin’in tamamında kalkınmanın daha da iyiye gittiğine ve uluslararası toplumdan Xinjiang’a daha fazla tarafsız ve adil destek geldiğine dikkat çekti.