Çin Uzay Teknolojisi Akademisi Başkan Yardımcısı Zhao Xiaojin, ülkenin uzay alanındaki önemli bir kilometre taşı olan Çin uzay istasyonunun inşa aşamasına gireceğini açıkladı.

Üç Çinli taykonotun Shenzhou-13 ile uzayda 6 ay kalıp dünyaya döneceğinin altını çizen Zhao Xiaojin, araştırmacıların Çin uzay istasyonuyla ilgili kritik teknolojilerin testlerine yönelik kapsamlı bir değerlendirme yapacağını ve elde edilen sonuçların gereksinimleri karşılamasından sonra, Çin uzay istasyonunun inşa aşamasına geçeceğini söyledi.

Zhao Xiaojin, Çin’in Tianzhou-4, Shenzhou-14, Wentian deney kabini, Mengtian deney kabini, Tianzhou-5 ve Shenzhou-15 dahil olmak üzere 6 uzay aracıyı sırayla fırlatılacağını bildirdi.

Son olarak ‘T-şekilli’ uzay istasyonunun yapımını tamamlanacak ve ardından operasyon aşamasına geçilecek.

Zhao, Çin uzay istasyonunun inşası tamamlandıktan sonra yörüngede fonksiyonel performans testi yapılacağını ve sonunda faaliyet aşamasına gireceğini söyledi.

Zhao, Çin Uzay İstasyonu’nun inşası tamamlandıktan sonra, taykonot göndermenin yanı sıra, çeşitli alanlarda bilim ve teknoloji testlerinin yapılacağını ifade etti. İstasyon kabininin yüzölçümünün 110 metrekareye ulaşacağına işaret eden Zhao, kabinde ayrıca 6 uyuma bölgesi ve 2 lavabo bulunacağını kaydetti.

Zhao, kabinde 3 kişinin uzun vadeli ve 6 kişinin kısa vadeli yaşamasının destekleneceğini belirtti.

Zhao ayrıca, taykonotların uzay yürüyüşü için iki çıkışa hazırlandığını kaydederek, ayarlanan iki makine kolunun yardımıyla taykonotların uzay yürüyüşüne kolaylık sağlanacağını sözlerine ekledi.