Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, Çin ve Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) iklim değişikliğiyle mücadele konusunda ortak çıkarlara ve iş birliği alanına sahip olduğunu vurguladı.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve ABD Başkanı Biden’ın İklim Değişikliğiyle Mücadele Özel Temsilcisi John Kerry, dün ayrı ayrı açıklamalarda bulunarak, iklim değişikliğiyle mücadele alanında Çin’le iş birliğine hazır olduklarını ifade etti.

Günlük basın toplantısında konuyla ilgili soruya yanıt veren Sözcü Zhao, iklim değişikliğinin, insanlığın karşı karşıya bulunduğu ortak bir risk olduğunu ve bu riskin yalnız uluslararası iş birliğiyle ortadan kaldırılabileceğini dile getirdi.

Çin ve ABD’nin iklim değişikliğiyle mücadelede verimli iş birliği gerçekleştirdiğinin ve bu konuda ortak çıkarlarla iş birliği alanına sahip olduğunun altını çizen Zhao şöyle devam etti:

“Çin ve ABD, Paris İklim Anlaşması’nın imzalanması sürecinde yapıcı ve olumlu rol oynadı. Çin, iklim değişikliğine karşı ABD ve uluslararası toplumla birlikte mücadele etmeye hazırdır.”

Sözcü, hiçbir tarafın, Çin’in iç işlerine kasıtlı müdahalede bulunup Çin’in çıkarlarına aykırı hareket ederken, Çin’den ikili ve küresel meselelerde anlayış beklememesi gerektiğini kaydetti.