Xinhua

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı  Joe Biden arasında, Çin Yeni Ay Yılının arifesinde yapılan telefon görüşmesi, geçen birkaç yılda ciddi biçimde zarar gören Çin-ABD ilişkilerinin muhtemelen iyileşeceğine işaret eden güçlü bir sinyal gönderdi.

Bu görüşmenin zamanlaması uygun ve akıllıcadır. Çin halkı aileleri ve dostları ile en önemli geleneksel bayramlarını kutlarken, iki başkan arasındaki karşılıklı bayram tebrikleri, ikili ilişkilerdeki buzları çözmek için sıcaklık ve güven getirerek, iki halk arasındaki dostluğu yansıtıyor. İki lider, Çin-ABD ilişkileri ve önemli uluslararası ve bölgesel konularda derin görüş alışverişinde bulundu. Böyle bir etkileşim karşılıklı anlayışı ilerletmek ve iki ülke arasındaki yanlış anlamalar ile yanlış hesaplamalardan kaçınmak için gereklidir ve hayati öneme sahiptir.

Xi hem Çin hem de ABD’nin iş birliğinden kazançlı çıkacağını ve çatışmadan kaybedeceğini vurguladı; iş birliği iki taraf için tek doğru seçimdir. Sözleri Çin’in ABD’ye karşı politikasının her zaman yüksek bir istikrar ve devamlılık derecesine sahip olduğunu ortaya koydu.

LİDERLERİN SAĞLIKLI ETKİLEŞİMİ ÇİN-ABD İLİŞKİLERİNE KATKI SAĞLIYOR

Geçen birkaç yılda Çin-ABD ilişkileri, Washington’daki belirli politikacıların modası geçmiş Soğuk Savaş düşüncesi ve ideolojik fanatikliği nedeniyle zorluklarla karşılaştı, onların söylemleri ve eylemleri iki halkın temel çıkarlarına ciddi biçimde zarar verdi.

Yeni Ay Yılı insanların eskiye veda edip yeniyi müjdelediği bir zamandır.

Çin-ABD ilişkileri şu anda önemli bir kavşakta. Siyasi komediye veda etmenin ve belirli politikacıların açtığı çukurlara iş birliği ve güven tohumlarını ekmenin zamanı geldi. İki ülkenin tarihleri, kültürleri ve sistemleri farklı olduğu için, iş birliği zorunlu olarak her bir konuda konsensüsü gerektirmiyor. Beijing ile Washington bazı konularda farklı düşünebilir. Önemli olan her iki tarafın farklılıklarını uygun biçimde idare etmesidir ki, bu farklılıklar genel iş birliğinin önünde engel olmasın.

Farklılıkları ele alırken, karşılıklı saygı hayati öneme sahiptir. Çin’in ABD’nin dünyadaki konumuna meydan okumaya ya da onun yerine almaya niyeti yok. ABD’nin Çin’in merkezi çıkarlarına saygı göstermesi ve sağduyulu bir şekilde davranması gerekir. Taiwan sorunu ve Hong Kong, Xinjiang ve benzeri ile ilgili konular Çin’in iç işleridir ve Çin’in egemenliği ile toprak bütünlüğünü ilgilendirir. ABD tarafı Çin’in merkezi çıkarlarına saygı göstermesi ve sağduyulu bir şekilde davranması gerekir.

KARŞILIKLI SAYGI HAYATİ ÖNEME SAHİP

Çin ile ABD arasındaki farklılıklar doğalken, ortak çıkarları ve iş birliği ihtiyaçları bu farklılıklardan çok daha önemlidir. İki ülkenin Covid-19 salgını, küresel ekonomik toparlanmayı destekleme, bölgesel barış ile istikrarı koruma ve iklim değişikliğiyle mücadele gibi alanlarda geniş bir iş birliği alanı var.

Oldukça belirsiz bir uluslararası durum karşısında, dünya istikrar bekliyor. Çin ile ABD, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) daimi üyeleri olarak, özel uluslararası sorumluluklar ve yükümlülükler üstlenmelidir. Çin-ABD ilişkilerini öngörülebilir ve yapıcı bir yola sokmak genel olarak dünya için büyük öneme sahip.

Yeni Yıl normal olarak yeni fırsatlar ve imkânların habercisidir. İki liderin geçen hafta perşembe günü yaptığı gibi sağlıklı bir diyalog ile derin görüş alışverişi Çin-ABD ilişkilerinde sağlıklı ve istikrarlı bir gelişmeyi teşvik etmek için bir başlangıç noktası olabilir. Önümüzde zorlular ve farklılıklar var, ama eğer iki taraf samimi olarak aynı yönde ortak çabalar göstermeyi isterse bunları yenmeye başlamak için asla çok geç değil.