Tsinghua Üniversitesi ile Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Brookings Enstitüsü ortaklaşa 1 Mart’ta Covid-19 temalı forumu düzenledi.

Foruma katılan Çin-ABD kamu sağlık ve tıp alanından üst düzey uzmanlar, Çin-ABD salgınla mücadele iş birliği, aşı geliştirme ve dağıtımı, salgın durumunda sınır ötesi seyahat ve ticaret gibi konuları ele aldı.

Global Times’ın haberine göre, Çin Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’nden salgın hastalıklar baş uzmanı Wu Zunyou forumda, Çin ile ABD’nin iş birliği geliştirmesi halinde önümüzdeki aylarda karşılıklı seyahat kısıtlamalarını kaldırarak, dünyada bu tür önlemler alan ilk ülkeler haline gelebileceklerini belirtti.

Wu Zunyou, Çin’in Covid-19 salgınını önleme alanında en güvenli ülke olduğunu, ABD’de Haziran ayında nüfusun yaklaşık yüzde 80’inin aşılanabileceğini ve bu rakamın Ağustos ayında yüzde 90’a ulaşabileceğini ve böylece toplu bağışıklığın sağlanabileceğini belirtti.

Wu Zunyou, “Böylelikle biz tüm siyasi engelleri kaldırıp sadece bilime odaklanabilirsek, Çin ile ABD karşılıklı seyahat kısıtlamalarını ilk kaldıran ilk ülkeler olabilecektir.” diye konuştu.