Akademisyen Dr. Altay Atlı, CRI Türk’te Samet Demir’in hazırlayıp sunduğu “Ekonomi Basını” programına konuk oldu. Atlı, Çin ile Amerika Birleşik Devletleri (ABD) arasındaki ticaret görüşmelerinde yaşanan son gelişmeleri değerlendirdi.

ABD Joe Biden döneminin başlamasının üzerinden 140 gün kadar geçtiğiniz hatırlatan Altay Atlı, yeni yönetimin en öncelikli konularından birinin Çin olduğunu söyledi.

Biden’ın seçim sürecindeki açıklamalarından, Çin politikasında Trump dönemiyle çok bir farklılığın olmayacağının görüldüğünü vurgulayan Atlı’nın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Belki söylem farklılaşabilir, iletişim kanalları açık olabilir ancak rekabet devam edecek. Biden’ın ilk aylarında önemli bir kanun da geçti. Stratejik Rekabet Kanunu Çin’e karşı rekabetin ana dinamiklerini belirleyen bir kanun.

Bir taraftan da devam eden ticaret savaşları var. Trump döneminde başlayan ve karşılıklı biçimde gümrük tarifelerinin yükseltilmesiyle devam eden bir süreç var. Ticaret savaşları başladığı zaman ABD’nin Çin mallarına karşı genel tarifesi yüzde 3,1 iken şu anda yüzde 19,3’e geldi.

Pandemiden hemen önce faz 1 anlaşması imzalanmıştı. İki ülke ticaret açığının ABD lehine bir parça daralmakta olduğunu görüyoruz ancak çok büyük bir etki olduğunu düşünmüyorum.

Son haftalarda çok enteresan gelişmeler olduğunu düşünüyorum. Bir kere tekrar bir diyalog başlamış durumda. Ancak bir yandan bunlar olurken diğer taraftan da rekabet kapsamında yeni kısıtlamaların da getirildiğini görüyoruz.

5 GÜN İÇİNDE İKİ ÖNEMLİ GÖRÜŞME

26 Mayıs’ta Biden göreve geldiğinden beri ilk kez Çin ile ticaret görüşmeleri yapıldı. Çin’in Ticaret İşlerinden Sorumlu Başbakan Yardımcısı ile ABD’nin ticaret temsilcisiyle telefonda görüştü.

ABD tarafından yapılan açıklamada, tarafların Biden yönetiminin işçiyi merkeze alan ticaret politikasını tartıştıkları ve ABD-Çin ticaret ilişkilerinin ele alındığı ifade edildi.  1 Haziran da ise Çin’in Ticaret İşlerinden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Liu He, ABD Hazine Bakanı Jennet Yellen ile görüşme gerçekleştirdi. Benzer konuların konuşulduğu açıklandı.

Çin Ticaret Bakanlığından da bir açıklama yapıldı, ‘Taraflar tekrar normal iletişime başladılar.’ denildi.

Ticaret savaşları her iki tarafa da zarar verdi dolayısıyla bu konuya bir çözüm getirmek konusunda bir irade var. Ama bunun kısıtlamalarının da olduğunu söylemek mümkün. Büyük stratejik rekabet son hızla devam ediyor.”